Radca prawny to wolny zawód, którego praktykowanie musi zostać potwierdzone przez odpowiednią edukację (w tym trzyletnia aplikacja, egzamin zawodowy). Nie może on ulegać żadnym naciskom z zewnątrz, a o poziom usług rady prawnego dbają m.in. Krajowa Izba Radców Prawnych oraz Okręgowe Izby Radców Prawnych.

Czym zajmuje się radca prawny? W czym może pomóc osobie fizycznej lub przedsiębiorstwu?

Radca prawny może zostać naszym reprezentantem w sprawach dotyczących prawa administracyjnego, cywilnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa rodzinnego, a również w sprawach z zakresu darowizn i spadków lub roszczeń wobec pracodawcy (np. majątkowych). Taka osoba udziela porady prawne, może sporządzać opinie prawne, projektować akty prawne, a także występować w naszym imieniu przed sądami czy urzędami.

Co więcej, radca prawny może zostać zatrudniony np. przez przedsiębiorstwo w oparciu o umowę o pracę, dzięki czemu zawsze będzie możliwość uzyskania porady prawnej bądź bycia reprezentowanym w sądzie czy w urzędzie przez osobę w pełni wykwalifikowaną.

Kto może zostać radcą prawnym?

Radcą prawnym może zostać tylko osoba, która posiada wyższe wykształcenie prawnicze, a także ukończyła trzyletnią aplikację i uzyskała wpis na listę radców prawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj