Wiertarki kątowe to bardzo poręczne urządzenia, dzięki którym można wykonywać otwory w trudno dostępnych miejscach. Mogą być stosowane w bardzo wielu dziedzinach, m.in. w budownictwie, stolarstwie czy w innych pracach domowych. Warto zatem poznać lepiej ich możliwości.

Wiertarki kątowe – specjaliści od miejsc trudno dostępnych

Wiertarka kątowa to narzędzie, które charakteryzuje się inną budową niż zwyczajna wiertarka. Jej cechą charakterystyczną jest umiejscowienie wiertła prostopadle do korpusu wiertarki. Dzięki temu wiertarka kątowa może być wykorzystywana do wiercenia otworów w miejscach, w których tradycyjna wiertarka nie mogłaby być użyta.

Wiertarka kątowa doskonale się sprawdza przy produkcji i montażu mebli, montażu części samochodowych czy w montażu konstrukcji stalowych opartych o teownikach i ceownikach. Jej specyficzny kształt i niewielkie rozmiary pozwalają wykonać otwory wszędzie tam, gdzie wykorzystanie normalnej wiertarki byłoby niemożliwe lub bardzo utrudnione.

Z wiertarki kątowej korzystają zatem przede wszystkim profesjonaliści, dla których jest to jeden ze sprzętów będących elementem składowym wyposażenia podstawowego. Wykorzystują go do swoich prac również majsterkowicze amatorzy, szczególnie tacy, którzy chętnie robią mniejsze i większe remonty w domu czy wykonują różne konstrukcje, zarówno drewniane, jak i metalowe. Dzięki wiertarkom kątowym wiele prac staje się łatwiejsze do wykonania.

Wiertarki kątowe – do metalu i do drewna

Wiertarki kątowe renomowanych producentów to urządzenia bez udarowe, które pozwalają na wiercenie otworów w drewnie i w metalu. Zakres średnicy wierconych otworów zależy od producenta wiertarki kątowej oraz od rodzaju materiału, w którym ma być wykonany otwór. W większości modeli w drewnie można wykonać otwór o średnicy do 25mm, a w metalu do 10 mm. Wiertarka kątowa może być wykorzystywana do wiercenia w obu tych materiałach, w zależności od tego, jakie wiertło zostanie użyte, dzięki czemu jedna wiertarka ma szerokie spektrum zastosowania.

Dodatkowe cechy wiertarki kątowe

W zależności od wybranego modelu, wiertarki kątowe mają różną prędkość obrotów. Mogą mieć one prędkość od 0 do 1200, a nawet do 2400 obrotów na minutę. Płynna regulacja prędkości pozwala dostosować ją do potrzeb, warunków i miejsca, w których otwór ma zostać wykonany.

Niektóre wiertarki mają również opcje dodatkowe, które podnoszą komfort pracy i znacząco poprawiają bezpieczeństwo. Mowa tu przede wszystkim o możliwości montażu dodatkowego uchwytu czy oświetleniu diodą LED miejsca pracy. Część modeli oferuje również możliwość wyboru strony wiercenia. W wersji podstawowej wiertarki kątowe kręcą się wyłącznie w prawą stronę, a w modelach wyższych, umożliwiają wybór przełącznikiem, czy wiercenie ma się odbywać w prawo czy w lewo.

Wiertarka kątowa elektryczna lub akumulatorowa

Znani producenci narzędzi, tacy jak DeWalt czy Makita, proponują zarówno wiertarki kątowe zasilane energią elektryczną, jak i wiertarki kątowe akumulatorowe. Te ostatnie zyskują rzesze coraz większej liczby osób, gdyż korzystanie z nich w wielu sytuacjach jest wygodniejsze niż z wiertarek podłączonych kablem do gniazdka. Dzięki rozwojowi technologii pojemność akumulatorów, a tym samym czas pracy wiertarek stale rośnie, co pozwala na korzystanie z nich przez długi czas, bez konieczności ponownego ładowania.

Wiertarka kątowa – wyposażenie dodatkowe

Niektóre modele wiertarek kątowych można kupić nie tylko jako pojedyncze narzędzia, ale również jako zestawy z walizką. Wybór wiertarki kątowej z walizką jest szczególnie przydatny, gdy wiertarka ma być używana w różnych miejscach, a nie tylko w warsztacie czy hali produkcyjnej. Walizka pozwala bezpiecznie transportować wiertarkę wraz z jej wyposażeniem i sprawia, że w narzędziach panuje ład i porządek. W niektórych modelach wiertarek akumulatorowych w walizce znajdzie się miejsce nie tylko na wiertarkę, ale również na akumulator, a czasem nawet dwa.

Wiertarka kątowa – nie tylko do wiercenia

Przeglądając funkcjonalności wiertarki kątowej warto zauważyć, że można z niej korzystać nie tylko jak z wiertarki, ale również z wkrętarki. Korzystając z opcji mocowania bitów o różnym kształcie i średnicy, wiertarka kątowa może zamienić się we wkrętarkę do zadań specjalnych. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, w których zwyczajna wkrętarka nie może dotrzeć do śruby czy nakrętki. Dzięki prostopadłemu usytuowaniu miejsca mocowania bitów, można ją wykorzystać nawet w najtrudniej dostępnych narożnikach, szufladach czy prowadnicach. W niektórych modelach, które wyposażone są w opcję przełączania kierunku kręcenia się wiertła, wiertarka kątowa z bitami może służyć nie tylko do wkręcania śrub, ale również do ich wykręcania.

Patrząc na powyższe możliwości, jakie daje wykorzystanie wiertarki kątowej w miejscach szczególnie trudno dostępnych, nie powinno dziwić, że coraz więcej osób zajmujących się pracami tego typu, wybiera te narzędzia do swojego warsztatu. Wybór modeli jest szeroki, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Wiertarki kątowe znajdziesz na https://phuabc.com.pl/elektronarzedzia/wiertarki/wiertarki-katowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj