Jedną z kwestii związanych z otrzymaniem spadku jest dział spadku. Można go dokonać na dwa sposoby. Warto wiedzieć na czym polega.

Na czym polega dział spadku?

Jeśli spadkodawca pozostawił po obie tylko jednego spadkobiercę sprawa jest prosta – całość majątku przypada tej właśnie osobie. Jeżeli jednak jest więcej spadkobierców, każdy z nich będzie uprawniony do ułamka masy spadkowej. Oznacza to, że w praktyce każdy dostanie procent udziału na przykład w całości nieruchomości, a nie jej faktyczną połowę (piętro czy inną wydzieloną część). Żeby faktycznie podzielić majątek, należy wszcząć postępowanie o dział spadku. Bez dokonania podziału, do zarządzania majątkiem w zakresie przekraczającym zwykły zarząd, konieczna jest zgoda wszystkich spadkobierców, podobnie jak w przypadku współwłasności rzeczy.

Zarówno dla ustawodawcy jak i dla spadkobierców istotne jest dążenie do podziału i ustalenia stanu prawnego masy spadkowej. Dlatego też przeprowadza się postępowanie o dział spadku, podczas którego dzielone są prawa i rzeczy materialne. Podziałowi nie podlegają długi spadkowe, ponieważ odpowiedzialność za nie zaczyna się w chwili śmierci spadkodawcy. Do momentu przyjęcia spadku, spadkobiercy odpowiadają jednak za długi tylko do wysokości spadku.

Jak wygląda umowny dział spadku?

Dział spadku można przeprowadzić umownie lub sądownie. W tym pierwszym wypadku, postępowanie odbywa się przed notariuszem, dział ma formę umowy notarialnej. Taki sposób pozwala zaoszczędzić sporo czasu, skraca całość postępowania. Umownie działać można wtedy, gdy wszyscy spadkobiercy zgadzają się co do tego w jaki sposób przeprowadzić podział oraz gdy są oni obecni przy sporządzeniu aktu notarialnego. Nie można natomiast podzielić w ten sposób spadku jeśli istnieją testamenty, które nie zostały otwarte lub ogłoszone.

Jak wygląda sądowy dział spadku?

Drugą opcją jest sądowy dział spadku. Żeby można było go dokonać, spadkobiercy muszą wskazać w piśmie procesowym, które składniki majątku powinni otrzymać. Jeśli całość majątku ma przypaść na przykład jednemu ze spadkobierców, pozostali mogą wystosować roszczenie o spłatę. Warto mieć na uwadze, że ten typ postępowania jest zdecydowanie dłuższy niż procedowanie przed notariuszem. Jest ono też bardziej skomplikowane, może wymagać powołania biegłego sądowego, który dokona wyceny składników majątku. Z drugiej jednak strony, postępowanie przed sądem jest jedyną opcją jeśli spadkobiercy nie mogą się dogadać co do podziału spadku. Problem, z jakim może się zetknąć sąd polega na zazębiających się roszczeniach kilku spadkodawców. Wtedy też konieczne jest podjęcie decyzji odnośnie tego, komu przypaść ma dany składnik majątku.

Wszczęcie postępowania o dział spadku związane jest z opłatami o stałej wysokości, niezależnymi od wartości masy spadkowej. Podstawowa opłata to 500 złotych. Może być ona obniżona do 300 złotych, jeżeli wniosek zawiera zgody projekt podziału. Opłata wyniesie z kolei 1000 złotych wtedy, gdy dział będzie pociągał za sobą także zniesienie współwłasności.

W sprawach spadkowych, takich jak dział, odrzucenie spadku czy stwierdzenie nabycia spadku, pomocna może być kancelaria radcy prawnego. Warto mieć na uwadze, że tego rodzaju sprawy często związane są z silnymi emocjami. Kancelaria prawna może nam pomóc załatwić formalności, reprezentować nas w postępowaniu, odejmując nam sporo stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj