Odpowiedź na tytułowe pytanie w zasadzie powinna być prosta – oczywiście, że lepiej kupować auta za gotówkę. Problem w tym, że nie każdego na to stać, a co więcej – w dzisiejszych czasach nie zawsze jest to opłacalne. Banki oferują dziś tak korzystne kredyty celowe, że warto rozważyć również tę opcję finansowania zakupu samochodu.

Kupno auta za gotówkę – czy warto?

Rozważając zakup niedrogiego samochodu z drugiej ręki i mając wolne zapasy gotówki, czasem można pokusić się o ich uruchomienie na ten cel. Jednak obecnie banki mogą zaoferować ci kredyt na auto również używane, z dowolnego rocznika. Dobrze jest rozważyć tę opcję. Ważne jest, aby swoje oszczędności podzielić na te, które można spożytkować na zakup auta, i na te, które pozostaną na koncie oszczędnościowym „na czarną godzinę”. Jeśli zakup auta miałby pochłonąć wszystkie oszczędności, nie będzie to dobrym rozwiązaniem. Dużo bezpieczniejsze jest zaciągnięcie kredytu na auto używane i spokojne spłacanie rat przez kolejne miesiące, bez obawy o to, że gdy zabraknie źródła dochodu, nie będzie za co się utrzymać.

Nowe auto czy używane na kredyt?

Nowoczesna oferta bankowości jest dziś bardzo elastyczna i kredyty celowe na auto udzielane są na wiele różnych pojazdów – nawet na quady czy motorówki. Za pieniądze z kredytu można sfinansować zakup luksusowego auta prosto z salonu, ale również niedrogiego wozu z drugiej ręki. Decyzja o tym, co kupić, powinna być podyktowana kilkoma czynnikami. Pierwszy to rzeczywiste potrzeby. Jeśli często podróżujemy i potrzebne jest nam luksusowe auto, które posłuży bezawaryjnie przez kilka kolejnych lat, wówczas warto pomyśleć o samochodzie z salonu. W przypadku okazjonalnych wyjazdów lepiej zaoszczędzić i kupić auto używane. Drugim czynnikiem jest zdolność kredytowa – nie każdy ma możliwość, aby wziąć kredyt na auto z salonu, czasem trzeba zadowolić się starszym rocznikiem z komisu. Trzeci czynnik to możliwości finansowe – pod względem eksploatacji auta. Samochód nowy będzie mniej awaryjny i przez to oszczędniejszy. Z drugiej jednak strony, gdy nie ma go gdzie garażować, szybko straciłby na wartości.

Czy opłaca się brać kredyt na samochód?

Opłacalność kredytu to kwestia drugorzędna. Biorąc kredyt celowy zamiast gotówkowego, można liczyć na korzystniejsze warunki – przede wszystkim na niższe oprocentowanie. Samochód staje się wówczas zabezpieczeniem kredytu i będzie nim, dopóki kredytobiorca nie spłaci ostatniej raty zobowiązania. Biorąc kredyt na auto, należy jeszcze przed złożeniem wniosku mieć już upatrzony konkretny model za konkretną cenę. Przy weryfikacji wniosku bank będzie chciał uwzględnić jego rzeczywistą wartość i na tej podstawie oszacuje możliwości kredytobiorcy oraz swój wkład w sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Tak naprawdę każdy kredyt jest sprawą bardzo indywidualną dla kredytobiorcy. Dlatego właśnie nie należy przy decyzji o kredycie sugerować się poleceniami przyjaciół dotyczącymi konkretnych banków, ale własnymi potrzebami i możliwościami. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z nieodpłatnych usług doradcy kredytowego lub doradcy w banku. Będą oni starali się dobrać ofertę kredytową dopasowaną do możliwości i potrzeb wnioskodawcy i tym samym ustalić najkorzystniejsze dla obu stron warunki finansowania zakupu auta. Opłacalność kredytu samochodowego jest w tym przypadku rzeczą względną, ponieważ każdy człowiek ma inne przychody, inną sytuację rodzinną i finansową, a tym samym inne możliwości zaciągnięcia takiego zobowiązania. Decyzja o kredycie powinna być zawsze bardzo przemyślana, szczególnie pod względem możliwości spłaty rat. Ich wysokość powinna być zawsze optymalna – nie za wysoka, aby raty były łatwe do spłacania i nie ciągnęły za sobą żadnych wyrzeczeń dotyczących standardu życia; z drugiej strony zbyt niska rata może wydłużyć okres kredytowania i sprawić, że zapłaci się większe odsetki. Nie należy więc podejmować decyzji o kupnie samochodu na kredyt bez wcześniejszego rozeznania w temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj