Czasami zdarza się, że kupujemy coś pod wpływem emocji, a następnie stwierdzamy, że tak naprawdę ten przedmiot nie jest nam do niczego potrzebny.

Większe miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań, obfitują w liczne galerie handlowe i pasaże, które sprawiają, że trudno jest oprzeć się pokusie ciągłych zakupów. Nie zawsze są one jednak przemyślane, w związku z tym chętnie cofnęlibyśmy czas, aby anulować transakcję. W pewnych określonych sytuacjach zwrot towaru przez konsumenta jest możliwy. Przesłanki te zostały ujęte w polskim prawie.

Zwrot towaru a zakup stacjonarny

Jeśli zakupiliśmy towar w sklepie stacjonarnym, wówczas co do zasady nie przysługuje nam zwrot. Sprzedawca nie jest w żaden sposób zobligowany do tego, aby przyjąć od nas towar, który nie jest wadliwy. Nie ma znaczenia to, czy rozmyśliliśmy się z zakupu, czy też zwyczajnie produkt przestał nam się podobać. Możliwość zwrotu danej rzeczy gwarantuje nam prawo tylko w momencie, kiedy ma ona wadę. Wówczas pod pewnymi warunkami sprzedawca ma obowiązek przyjąć ją z powrotem w ramach reklamacji. Sklep stacjonarny może jednak umożliwić swoim klientom rezygnację z zakupu w określonym terminie, np. w ciągu 14 lub 30 dni. Wiele sieciówek stosuje taki zabieg, a stosowny zapis umieszcza w regulaminie. Warto jednak podkreślić, że taki zwrot może przebiegać pod warunkami określonymi przez sprzedawcę oraz zależy tylko i wyłącznie od jego dobrej woli.

Zwrot towaru a zakup online

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli zakupu produktu dokonaliśmy na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Wówczas prawo gwarantuje konsumentowi możliwość odstąpienia od umowy w trakcie 14 dni. Następnie w ciągu kolejnych 14 dni klient jest zobligowany do tego, aby zwrócić towar. Takie prawo przysługuje każdemu, kto nabył coś przykładowo za pośrednictwem Internetu. Warto także podkreślić, że z produktu lub usługi może zrezygnować osoba, która zakupiła je podczas pokazu w hotelu lub na festiwalu, jeśli sprzedaż nastąpiła poza lokalem przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj