Rozpad związku nie należy do rzeczy najprzyjemniejszych. W szczególności, jeżeli mowa jest o wieloletnich związkach, małżeństwach, jakie rozstają się po kilkunastu latach, czy nawet dłużej. Każda z tych spraw może zaboleć i kosztować ogrom nerwów. No nic, „mleko się rozlało”. Trzeba więc doprowadzić do uregulowania wszystkich istotnych kwestii, jakie nieść może ze sobą rozwód. Mowa tu nie tylko o podziale majątku, ale także o dzieciach.
Spotkanie przed obliczem sądu
Zanim jednak do niego dojdzie, konieczne będzie wniesienie pozwu rozwodowego, który będzie właściwy dla miejsca zamieszkania osoby wnoszącej takie pismo lub drugiej strony. Pozew powinien zostać sporządzony przy pomocy adwokata, który zajmie się również reprezentowaniem podczas licznych rozpraw. Nie ma się co oszukiwać, że rozwód będzie przebiegał w przyjaznej atmosferze, z możliwością zakończenia na pierwszej rozprawie. Statystyki sądowe pokazują, że rzadko kiedy dochodzi do takiej sytuacji. Dlatego też warto mieć przy sobie dobrego adwokata, który będzie dążył nie tylko do pozyskania jak najbardziej satysfakcjonującego wyroku. Adwokat staje się również często psychicznym wsparciem dla każdej ze stron.
Świadczenia alimentacyjne dla dzieci
Rozwód często wiąże się z podziałem opieki nad osobami niepełnoletnimi, czyli dziećmi. Wobec nich istnieje obowiązek alimentacyjny. Przy okazji wnoszenia rozprawy o rozwód, warto również poprosić o zasądzenie alimentów na dzieci uczące się lub też na dzieci niepełnosprawne, jakie do końca życia będą zależne od rodziców. Alimenty – a dokładnie ich wysokość – uzależniona jest od wielu czynników. m.in. od sytuacji majątkowej. Warto jednocześnie wnieść o zasądzenie alimentów, aby nie przedłużać tego procesu. W szczególności, że chodzi tu o pieniądze, jakie potrzebne są do utrzymania dziecka. Nie ma co unosić się dumą, jak to próbuje zrobić wielu rodziców. Każda ze stron musi wnosić równy wkład finansowy w wychowanie dzieci.
Alimentacyjne roszczenia regresowe
Przy tej okazji należy zapoznać się z pojęciem „roszczenia regresowe„. Odnosi się ono do osób, jakie przez długi czas łożyły na swoje dzieci. Po czym jednak wyszło na jaw, że pociechy nie są ich. Wydawać się to może jakimś matriksem, ale takie sytuacje mają miejsca również w polskich sądach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, osoba łożąca na nie swoje dzieci, ma prawo do regresu alimentacyjnego, czyli do odzyskania wszystkich środków, jakie do tej pory wyłożyła. Warto dokładnie zapoznać się z takim właśnie tematem.