W 2020 roku podatnicy muszą w swoich rozliczeniach uwzględnić szereg zmian. Różnice względem lat ubiegłych związane są przede wszystkim ze skalą podatkową, kwotą wolną od podatku oraz zasadami poboru zaliczek. W wielu przypadkach na nowościach podatnicy mają szansę skorzystać. Czas złożenia deklaracji upływa 2 marca 2020 roku dla PIT 28 oraz 30 kwietnia 2020 roku dla PIT 37, PIT 36 i PIT 36L, PIT 38 oraz PIT 39. Z jakimi zmianami zetkną się podatnicy?

1. Nowa skala podatkowa

2. Najważniejsze ulgi podatkowe

3. Wyższe koszty uzyskania przychodu

Zmiany w samych rozliczeniach spowodowały, że na formularzach PIT 37 pojawią się również dodatkowe pola.

Nowa skala podatkowa

Najbardziej oczywistą i zauważalną zmianą jest zmiana skali podatkowej. Od 2020 roku obowiązuje 17-procentowa, czyli niższa o 1 procent. Ze względu na to, że znowelizowane przepisy weszły w życie 1 października, w trakcie 2019 roku w rozliczeniach PIT stosowana jest stawka 17,75 procenta. Oczywiście, możliwe jest rozliczenie PIT 37 online, co znacznie upraszcza procedurę oraz skraca czas dostarczenia gotowego rozliczenia.

Warto tutaj dodać, że wpłaty realizowane przez pracodawcę w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych stanowią przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Natomiast zwolnione z opodatkowania są kwoty dopłat rocznych i wpłat powitalnych, wypłaty z Pracowniczych Planów Kapitałowych na rzecz członków oraz transfer środków w ramach Planów. Podkreślić natomiast należy, że istnieje cały szereg przypadków, gdy środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą podlegać opodatkowaniu i stanowić dochód z kapitałów pieniężnych. Wówczas konieczne jest przygotowanie PIT 38.

 PIT 37

Najważniejsze ulgi podatkowe

Od 1 sierpnia 2019 roku obowiązuje ulga, dzięki której osoby poniżej 26. roku życia nie płacą podatku. Przepis ten obejmuje przychody z pracy oraz umów zlecenia nie przekraczające 85 528 zł w roku podatkowym. Nie ma tu znaczenia liczba umów. Jeśli więc podatnik podpisał dwie umowy, żadna z nich nie przekracza limitu, ale sumarycznie wynik jest wyższy od kwoty zwolnionej, nadwyżkę trzeba wykazać w zeznaniu rocznym. Ponadto ulga dla młodych nie zwalnia z konieczności zapłacenia składek do ZUS i NFZ. Przychody zwolnione z podatku i składki należy wykazać w PIT 11 (w przypadku pracodawców) oraz PIT 37 lub PIT 36 (w przypadku podatnika). Można wykorzystać do tego celu znacznie ułatwiający zadanie program PIT w internecie. PIT online 2020 jest już zaktualizowany o dodatkowe pola, w których można zwolnione dochody wykazać.

Istnieje również możliwość skorzystania z ulgi w związku z polepszeniem warunków cieplnych budynku jednorodzinnego. Beneficjentami mogą być właściciele i współwłaściciele nieruchomości. Górny próg kwoty odliczenia to 53.000 zł, a ulgę uwzględnić można w PIT 37, PIT 36, PIT 36 L oraz PIT 28.

Wyższe koszty uzyskania przychodu

PIT 2020 wiąże się również ze zmianą kwot związanych z kosztami uzyskania przychodu. Nowe przepisy także obowiązują od października minionego roku, a zatem pomiędzy 2019 rokiem rozliczanym w 2020 a rokiem 2020 rozliczanym zeznaniem w 2021 roku będą różnice. Nowa wartość kosztów uzyskania przychodu od października 2019 roku dla jednoetatowców miejscowych wynosić będzie 1751,25 zł, a dla dojeżdżających 2151,54 w skali roku. Za rok możemy spodziewać się zmiany: odpowiednio 3000 i 3600 zł rocznie.

Wszystkie aktualne deklaracje są już dostępne w ramach formularzy oraz programów dzięki którym można rozliczyć PIT online 2020.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj