Jedną z podstawowych decyzji stojących przed przedsiębiorstwami poszukującymi kapitału jest wybór optymalnej dla dalszego rozwoju metody finansowania. Alternatywą dla popularnego w Polsce finansowania bankowego jest pozyskanie inwestora – finansowego bądź branżowego. Spółki decydujące się na współprace z inwestorem powinny zdawać sobie sprawę z korzyści oraz wad tego rozwiązania.

Zalety:

Podstawową zaletą, a jednocześnie głównym celem współpracy z inwestorem jest pozyskanie kapitału na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Niewątpliwą przewagą finansowania kapitałowego nad dłużnym jest brak konieczności przedstawiania zabezpieczeń oraz jego duża elastyczność. Stąd ta forma finansowania może okazać się szczególnie korzystna dla przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju, które generują nieregularne przepływy pieniężne oraz nie posiadają majątku, który mógłby zostać wykorzystany jako przedmiot zabezpieczenia.

Kolejną zaletą finansowania kapitałowego jest uzyskanie przez przedsiębiorstwo dostępu do specyficznej wiedzy oraz know‑how. Inwestor, który staje się współwłaścicielem przedsiębiorstwa, jest osobiście zaangażowany w zwiększanie jego wartości. Przez pozyskanie inwestora, spółka najczęściej zyskuje również dostęp do wsparcia merytorycznego – w zakresie strategii, finansów czy zarządzania.

Istotną korzyścią z pozyskania inwestora jest możliwość zbudowania wartości dodanej przez wypracowanie efektów synergii pomiędzy spółką a inwestorem branżowym. Dodatkową korzyścią zwiększającą wartość przedsiębiorstwa jest wzrost reputacji oraz wizerunku przedsiębiorstwa, które pozyskuje inwestora o ugruntowanej pozycji rynkowej.

Wady:

Podstawową wadą finansowania kapitałowego jest zmniejszenie kontroli nad spółką przez dotychczasowych właścicieli. Należy pamiętać, że inwestor wnoszący kapitał uzyskuje prawo do głosu w sprawach spółki oraz do udziału w jej zysku.

Ważnym mankamentem finansowania kapitałowego jest długa i skomplikowana procedura pozyskania inwestora. Standardowy proces pozyskania inwestora trwa od kilku do kilkunastu miesięcy i nierzadko wymaga zatrudnienia podmiotu wyspecjalizowanego w przeprowadzaniu tego typu transakcji.

Kolejną wadą finansowania kapitałowego, względem finansowania dłużnego, jest jego koszt. Ze względu na wyższe ryzyko inwestycji udziałowych, względem inwestycji dłużnych, wymagana przez inwestora stopa zwrotu z inwestycji jest wyższa niż oprocentowanie kredytu bankowego.

Więcej informacji w tym temacie znajdziemy pod adresem URL: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/doradztwo-transakcyjne/pozyskanie-inwestora/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj