Z roku na rok, coraz więcej osób rezygnuje z noszenia przy sobie portfela z gotówką, wybierając możliwość transakcji bezgotówkowych. Jeszcze kilka lat temu w mniejszych sklepach czy u wielu dostawców taka opcja nie była jednak aż tak oczywista.

Obecnie terminale płatnicze stają się już standardem, co wiąże się głównie z tym, że sprzedawcy nie chcą tracić potencjalnych klientów. Rynek płatności wskazuje jasno, że Polacy coraz chętniej wybierają formy płacenia bez gotówki.

Rosnąca liczba kart płatniczych i transakcji bezgotówkowych

Oficjalne dane prezentowane przez Narodowy Bank Polski nie pozostawiają wątpliwości, że liczba kart płatniczych w Polsce systematycznie rośnie. Wynika to w dużej mierze z coraz większego zainteresowania płatnościami bezgotówkowymi.

Jeszcze w czwartym kwartale 2018 roku odnotowano na rynku 41,2 mln kart płatniczych, podczas gdy na koniec drugiego kwartału 2019 roku w obiegu znajdowało się ich już 42,1 mln. Z kolei obserwacja ostatnich kilkunastu lat pozwala zauważyć istotną tendencję wzrostową. W ciągu 14 lat liczba kart wzrosła ponad 2,5-krotnie. Jednocześnie ponad 65% zostało uznanych za aktywne. Oznacza to, że w ciągu kwartału za ich pomocą przeprowadzona została przynajmniej jedna transakcja bezgotówkowa lub gotówkowa.

Zdecydowanie największą popularnością wśród użytkowników cieszą się karty debetowe, których jest na rynku blisko 80%, natomiast kilkanaście procent przypada kartom kredytowym. Z mniejszym zainteresowaniem Polacy sięgają po warianty przedpłacone oraz obciążeniowe.

Terminale płatnicze a transakcje zbliżeniowe

Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że płatności bezgotówkowe zyskują w Polsce na popularności, jest pojawienie się kart zbliżeniowych. Ta technologia jest obecnie wiodąca, a liczba takich kart wyniosła w drugim kwartale 2019 roku już około 36,1 mln, co stanowi ponad 85% całego rynku kart płatniczych.

Transakcje bezgotówkowe zbliżeniowe są wyjątkowo wygodne i szybkie, gdyż odbywają się bezstykowo, konieczne jest tylko przyłożenie do terminala płatniczego karty lub innego zbliżeniowego instrumentu, służącego do płatności bezgotówkowej.

Więcej informacji o działaniu mobilnych terminali płatniczych możesz przeczytać na https://www.eservice.pl/produkty-i-uslugi/akceptacja-kart-platniczych/terminal-platniczy-pos-mobilny/.

O popularności bezstykowych kart świadczy fakt, że w drugim kwartale 2019 roku po raz pierwszy odnotowano ponad miliard transakcji bezgotówkowych z wykorzystaniem tej technologii, a udział operacji zbliżeniowych w ogólnej liczbie płatności bezgotówkowych systematycznie rośnie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj