Do niedawna tworzenie kina domowego nieodmiennie łączyło się z zakupem wielkoformatowego telewizora, jednakże rozwój projektorów sprawił, że na rynku pojawiła się kusząca alternatywa dla miłośników filmowych seansów. Projektory oferują wysokiej jakości obraz rodem z kinowych sal, którym można się cieszyć w domowym zaciszu. Czy podczas urządzania niewielkiego mieszkania warto postawić na technologiczne nowinki, czy też sprawdzone rozwiązania?
Telewizor i rzutnik – na pierwszy rzut oka
Klasyczna telewizja w ostatnich latach zyskała groźnych konkurentów pod postacią usług VOD – takich jak Netflix czy Amazon Prime – oraz odtwarzaczy, które aktualnie obsługują praktycznie każdy rodzaj nośnika danych. Dostęp do nowych rozwiązań sprawił, że telewizory coraz częściej posiadają porty, umożliwiające połączenie z komputerami oraz pamięcią przenośną, a także zapewniają możliwość współpracy z siecią Wi-Fi. Telewizory Xiaomi, Panasonic oraz Sony to przykłady urządzeń Smart, które znakomicie odgrywają rolę centrum kina domowego.
Dostępne na rynku rzutniki w niczym nie przypominają modeli, stosowanych w szkołach lub na salach konferencyjnych. Obecne modele zostały wyposażone w obsługę sieci Wi-Fi, technologii Bluetooth i bez trudu wyświetlają obraz w jakości 4K. Niewielkie rozmiary sprawiają, że projektor można ustawić w dowolnym pomieszczeniu lub zabrać ze sobą na wyjazd bądź do znajomych. Obecne na rynku modele, takie jak Viewsonic M1 lub Optoma HD31UST czy Epson EH-TW750 znakomicie sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach, oferując możliwość stworzenia iście kinowego obrazu. Obecność gniazd USB, HDMI pozwala na podpięcie do rzutnika komputera, pendrive’a, natomiast wyjścia audio umożliwiają wykorzystanie dodatkowego systemu nagłośnienia.
Projektor kontra telewizor – zalety i wady
Chociaż obydwa rozwiązania posiadają swoje plusy, podczas urządzania niewielkiego wnętrza warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pomogą w wyborze idealnego rozwiązania.
Wielkość obrazu
W tej kategorii projektory zdecydowanie górują nad telewizorami. Za podobne pieniądze – około 3200 złotych – możemy kupić telewizor Philips 65PUS7855/12 o przekątnej ekranu 164 centymetrów, podczas gry projektor Epson EH-TW750 – umieszczony 200 centymetrów od ściany – jest w stanie wyświetlić obraz o przekątnej od 187 do 229 centymetrów. Dodatkową zaletą rzutników jest możliwość regulacji wielkości obrazu.
Montaż
Zarówno telewizory, jak i rzutniki w tej kwestii posiadają swoje własne wady. Telewizor naturalnie wymaga odpowiedniego montażu – w przypadku mocowania na ścianie – lub mebla, a jego przenoszenie zwykle nastręcza trudności. Projektor jest znacznie mniejszy od telewizora, ale należy go umieścić w odpowiedniej odległości od ściany, aby uzyskać obraz o odpowiedniej ostrości. Musimy też zadbać o to, aby mieć odpowiednią powierzchnię do wyświetlania filmów – pustą ścianę lub odpowiedni ekran. Pomimo niewielkich rozmiarów projektora, trzeba zwrócić uwagę na to, aby nic nie stało na drodze rzucanemu obrazowi – to może być największy problem w niewielkim wnętrzu.
Żywotność
Projektor nie jest urządzeniem, przeznaczonym do pracy 24 godziny na dobę. Na stopień eksploatacji rzutników – podobnie jak telewizorów – wpływa przede wszystkim użytkowanie przy maksymalnych ustawieniach jasności. Z tego powodu preferuje się używanie projektora w zaciemnionych pomieszczeniach, co zresztą tworzy również wspaniałą atmosferę do seansu. Jednakże w odpowiednich warunkach rzutnik charakteryzuje się żywotnością przekraczającą 30000 godzin, co stawia go na równi z telewizorami LED.