Każda firma zobowiązana jest do przestrzegania przepisów związanych z postępowaniem gospodarczym: jednak to nie wszyscy, którzy są nim związani. W podobnej sytuacji prawnej znajdują się także strony związane ze sobą umową z zakresu robót budowlanych czy leasingu lub najmu. Warto o tym pamiętać, bo w takim przypadku niezależnie od tego, czy obie strony są przedsiębiorcami obie podlegają prawom postępowania gospodarczego.

Wiedząc, że taki proces jest niezwykle skomplikowany, warto skorzystać z porady i pomocy firmy, która posiada w swoich szeregach odpowiednich ekspertów, np. https://www.tgc.eu. Doświadczeni w kwestii wysoko sformalizowanego postępowania gospodarczego może okazać się kluczowe dla wygranej!

Najważniejsze kwestie postępowania gospodarczego

Z czym wiąże się wszczęcie postępowania gospodarczego? To niezwykle ważne pytanie, zważywszy na mnogość kwestii, które warto poruszyć. A więc przede wszystkim z prekluzją dowodową. To znaczy, że wszystkie znane nam dowody należy przedstawić w pierwszym piśmie – te dostarczone po jego wpłynięciu – inaczej mówiąc: po terminie – nie będą miały znaczenia, a tym samym wpływu na wynik, niezależnie od ich obiektywnej wartości. To jedna z najważniejszych kwestii, która może mieć kluczowe znaczenie dla wyniku.

Warto dodać, że w przypadku postępowania gospodarczego materiał dowodowy czerpany będzie w znacznej mierze z dokumentów, nie z rozmów ze świadkami – te służyć mają tylko sprawom wyjątkowym, gdzie okażą się konieczne.

Inną ważną kwestią jest niemożliwość wytoczenia powództwa przez pozwanego przeciwko powodowi w ramach tego samego procesu, czyli innymi słowy – wniesienia powództwa wzajemnego. Choć w postępowaniu gospodarczym nie można wnieść wspomnianego powództwa wzajemnego, można zawrzeć z przeciwną stroną tzw. umowę dowodową. Pozwala ona stronom na uzgodnienie ewentualnych dowodów, które mogą zostać wyłączone jako niedopuszczalne w postępowaniu sądowym. Wymaga to jednak znajomości odpowiedniej podstawy prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj