W transporcie produktów wrażliwych na zmiany temperatury konieczne jest zastosowanie takich rozwiązań, które zapewnią optymalne warunki dla przewożonego ładunku. W tym celu wykorzystuje się opakowania izotermiczne – czym się one różnią od zwykłych opakowań?

Kiedy stosować opakowania izotermiczne?

Produkty spożywcze, leki, materiały biologiczne czy kosmetyki wymagają szczególnego traktowania. Liczy się nie tylko odpowiednie zabezpieczenie ładunku, ale i utrzymanie wymaganej temperatury, i to przez dłuższy czas, bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.

Opakowania izotermiczne tym różnią się od chłodni, że nie dbają jedynie o utrzymanie bardzo niskiej temperatury – to musi być konkretna, stała temperatura, bo nawet niewielkie jej wahania mogą doprowadzić do zniszczenia bądź zepsucia przewożonych towarów. Dodatkowo taki ładunek powinien być przewożony w pojazdach, które wyposażone są w czujniki temperatury i wilgotności, tak by nie narażać ładunku na utratę cennych właściwości.

Opakowania tego typu są wodoodporne i tak zaprojektowane, by móc bezpiecznie i w wygodny sposób przewieźć większą ilość towaru. Są odporne na wstrząsy i wibracje, są więc odpowiednie nawet dla bardzo wrażliwych produktów medycznych.

Opakowania do cateringu

To świetne rozwiązanie dla firm cateringowych, które dostarczają zarówno ciepłe, jak i zimne posiłki. Opakowania izotermiczne zachowują świeżość produktów spożywczych, dzięki czemu nawet po wielu godzinach posiłki zachowują właściwą konsystencję i naturalny zapach.

Opakowania są lekkie, z wygodnym zamknięciem, można w nich umieszczać pojedyncze porcje albo przewozić posiłki hurtowo i rozdzielać dopiero na miejscu, w zależności od tego, które rozwiązanie jest wygodniejsze dla klienta. W przypadku produktów wrażliwych na wysokie temperatury można jeszcze zastosować specjalne wkłady chłodzące, które wydłużają czas utrzymania odpowiedniej temperatury nawet do 48 h.

Materiały termoizolacyjne

Przewożenie dużych ilości produktów wrażliwych na zmiany temperatury wymaga zastosowania kapturów termoizolacyjnych, dostępnych między innymi na pro-trans.pl – nakłada się je na palety lub mniejsze opakowania ustawione w słupek.

W ładowniach, gdzie umieszczone są towary wymagające różnych warunków, wykorzystuje się kurtyny termoizolacyjne – z pomocą kurtyn dzieli się dużą przestrzeń na mniejsze obszary o określonej temperaturze. Materiały termoizolacyjne różnią się grubością i rodzajem poszycia, tak że łatwo je dopasować do potrzeb przewoźnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj