Nikt nie spodziewa się wybuchu pożaru w budynku, ale tego typu sytuacje każdego dnia dotykają firmy na całym świecie. Kiedy cały zespół i klienci są zmuszeni do szybkiej ewakuacji, mogą pojawić się komplikacje, które niejednokrotnie decydują o bezpieczeństwie całej załogi. Na co zwracać uwagę, przekazując pracownikom informacje dotyczące ochrony przeciwpożarowej?

Awaryjny plan działania

Opracowanie planu działania w sytuacjach awaryjnych, który określa obowiązki pracowników podczas pożaru lub innego zagrożenia, jest najskuteczniejszym sposobem przygotowania się na nieoczekiwaną katastrofę. Chociaż powinno się dostosować plan do konkretnych warunków budynku, to istnieją uniwersalne zasady, które warto wdrożyć. Skuteczny plan działania przeciwpożarowego powinien ustanawiać, kto z załogi odpowiedzialny jest m.in. za używanie gaśnic, pomoc osobom niepełnosprawnym czy instruowanie klientów, by ci efektywnie mogli skorzystać z drogi ewakuacyjnej.

Wiedza na temat systemów ochrony przeciwpożarowej

Wszyscy pracownicy muszą być świadomi tego, jakie systemy ochrony przeciwpożarowej zostały zainstalowane w danym budynku. Dzięki temu będą wiedzieć, jakich ostrzeżeń mają się spodziewać i czy np. zastosowano oddymianie grawitacyjne na klatkach schodowych, więc ucieczka przez nie jest bezpieczna. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w sytuacji zagrażającej życiu dodatkowe bodźce, na jakie nie byli przygotowani pracownicy, mogą spotęgować panikę i utrudnić ewakuację.

Nowoczesne systemy ochrony przeciwpożarowej ratują mienie i – przede wszystkim – życie. Warto więc zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami, które dostępne są na stronie https://www.promattop.pl/.

Jak szkolić pracowników w zakresie zapobiegania pożarom?

Podczas gdy gotowość jest niezbędna w przypadku pożaru, odpowiednie szkolenie profilaktyczne może zapobiec wybuchowi ognia. Warto więc przeszkolić swój personel m.in. z zakresu:

  • konserwacji używanych maszyn,
  • odpowiedniego magazynowania łatwopalnych materiałów,
  • dbania o właściwą wentylację podczas stosowania środków chemicznych,
  • utrzymania korytarzy i wyjść awaryjnych w czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj