Każdego miesiąca odnotowujesz przypływ środków w obcej walucie? Jak większość osób, pewnie trzymasz ją na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Jeśli chcesz osiągać z tego tytułu zyski, postaw na lokaty walutowe. Sprawdź, czy warto oszczędzać w ten sposób.

Lokaty walutowe działają na identycznej zasadzie jak standardowe lokaty – różnica polega wyłącznie na rodzaju walut, które można tam ulokować. Oznacza to, że masz szansę pomnożyć swój kapitał bez żadnego ryzyka. Podobnie jak w przypadku zwykłych lokat bankowych, tak i tutaj masz gwarancję zysków.

Ile można zarobić na lokacie walutowej?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od oprocentowania ustalonego przez konkretny bank. Na pewno zysk będzie większy w porównaniu do „leżakowania” pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku bankowym.

Wysokość możliwych do wypracowania odsetek zależy m.in. od takich czynników jak:

  • zdeponowanej kwoty,
  • czasu trwania lokaty,
  • kapitalizacji odsetek,
  • typu oprocentowania.

Przykład 1. Załóżmy, że chcesz ulokować 5000 USD na okres 12 miesięcy. Przy oprocentowaniu wynoszącym 1% w skali roku, zysk wyniesie 50 USD brutto.

Przykład 2. Załóżmy, że chcesz ulokować 10 000 CHF na okres 3 miesięcy. Przy oprocentowaniu wynoszącym 0,1% w skali roku, zarobisz ok. 2,50 CHF brutto.

Stałe oprocentowanie oznacza, że nie zmienia się ono przez cały okres trwania lokaty.

Lokaty walutowe – dlaczego warto?

Jak wynika z powyższych kalkulacji, na lokatach walutowych nie da się dużo zarobić. Mimo wszystko warto zdecydować się na ich założenie.

  • Oszczędzasz bez ryzyka – nie trzeba obawiać się utraty kapitału, a i zyski są gwarantowane.
  • Możesz gromadzić pieniądze z myślą o konkretnym celu – w ten sposób uzbierasz kwotę potrzebną np. na wakacyjny wyjazd.

Lokaty walutowe pozwalają także na „przeczekanie” niekorzystnych kursów walut. Trzymając pieniądze na oprocentowanym produkcie bankowym, można zyskać jeszcze więcej – wystarczy przewalutować pieniądze w odpowiednim momencie. Do tego czasu mogą natomiast „pracować” na lokacie.

Jak wybrać korzystną lokatę walutową?

Lokata lokacie nierówna, dlatego wybór odpowiedniego produktu wcale nie jest łatwą sprawą. Pierwszym krokiem jest porównanie dostępnych ofert, uwzględniając kilka kluczowych parametrów.

Szczególną uwagę zwróć na:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym wyższych zysków można się spodziewać,
  • czas trwania umowy – lokata długoterminowa może oznaczać większe zyski, ale trzeba uwzględnić swoje potrzeby finansowe, by w razie wydatków nie stracić odsetek,
  • obsługiwane waluty – nie wszystkie lokaty można założyć dla każdej waluty,
  • inne wymagania – banki mogą mieć wymagania co do maksymalnej lub minimalnej kwoty depozytu.

Jeśli chcesz osiągnąć optymalne zyski na lokacie walutowej, poświęć chwilę na porównanie produktów. Dzięki temu wybierzesz opcję dopasowaną do oczekiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj