Samochód na minuty to opcja coraz chętniej wybierana przez mieszkańców dużych miast w Polsce. Jest to rozwiązanie popularne ze względu na wygodę i możliwość skorzystania z pojazdu na krótki czas.

Najwięcej współdzielonych aut w Warszawie

Car sharing to usługa będąca nowością w Polsce. Zadebiutowała w Krakowie w 2016 r. Obecnie świadczy ją ok. 20 firm, np. PANEK CarSharing. Podobnych firm przybywa – tak jak i klientów korzystających ze współdzielonych aut. Najbardziej chłonnym rynkiem pod tym względem jest Warszawa, gdzie aż 46 proc. wszystkich samochodów poruszających się po ulicach to pojazdy udostępniane w ramach omawianego systemu. Dla klientów firm car sharingowych pojazd współdzielony to rozwiązanie znacznie lepsze niż zatłoczona komunikacja publiczna. Poza tym odpada tu szereg wydatków, np. na paliwo, ubezpieczenie czy przeglądy. Oczywiście stolica nie jest jedynym ośrodkiem, w którym funkcjonuje car sharing. Gdańsk, Wrocław czy Kraków również proponują mieszkańcom możliwość wynajęcia samochodu na minuty. W przeciągu najbliższych lat przybędzie w Polsce miast udostępniających car sharing.

Car sharing – branża z potencjałem

W czasach zdominowanych przez konsumpcjonizm idea współdzielenia zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Firmy działające w branży car sharingowej w Polsce doskonale to rozumieją i planują poszerzanie swej działalności o mniejsze miasta, takie jak np. Lublin i Siedlce. Inwestują we flotę samochodową i uruchamiają kolejne punkty wynajmu aut. Po swojej stronie mają statystyki, które wyraźnie wskazują, iż prawie jedna trzecia Polaków jest skłonna zamienić własny samochód na auto współdzielone. Zdaniem ekspertów z branży motoryzacyjnej jeden pojazd udostępniany w systemie car sharingu może z powodzeniem zastąpić 11 prywatnych samochodów. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście zarówno stale rosnących kosztów związanych z utrzymaniem auta, jak i ochrony środowiska. Rynek car sharingu charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj