Kwota netto – co to oznacza?

Kwota netto jest to kwota, którą należy zapłacić za określone towary bądź usługi, nie zawierającą jakichkolwiek podatków. Płacąc w sklepie czy w internecie za dane dobra, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy kwotę brutto, która zawiera wszystkie podatki itd.

Jeżeli chodzi o netto w kontekście wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi, to suma netto stanowi wielkość wynagrodzenia, którą otrzyma pracownik za wykonaną pracę. Słowem, wynagrodzenie netto to wynagrodzenie brutto pomniejszone o podatki oraz składki zdrowotne i jest to kwota tzw. „na rękę”.

Kwota brutto – co to oznacza?

Kwota brutto to kwota, którą płacimy w np. sklepie za określone towary bądź usługi. Zawiera ona w sobie różne podatki takie, jak m.in. podatek VAT, a także kwotę netto. Z kolei, jeśli chodzi o kwotę brutto w kontekście wypłaty dla pracownika, suma ta, zanim zostanie wypłacona pracownikowi, musi zostać pomniejszona o świadczenia na rzecz ZUS, podatki, itd.

Tak też, pracownik otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie netto, które równa się różnicy wynagrodzenia brutto oraz sumy podatków, kwoty ubezpieczenie zdrowotnego, ubezpieczenia społecznego, a także ubezpieczenie na Fundusz Pracy i FGŚP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj