Czasy w jakich przyszło nam funkcjonować nie sprzyjają uczeniu się. Lekarze oraz naukowcy ostrzegają przed kontaktami z większą grupą ludzi, gdyż może to prowadzić do roznoszenia chorobotwórczych wirusów oraz bakterii. Prawie wszystkie szkoły przeszły w tryb online, w tym również szkoły językowe. Nauczanie zdalne nie jest może najlepszą formą nauki, ale jeśli nie ma nic w zamian… Trzeba powiedzieć sobie, że kursy językowe online nie są czymś co jest zupełnie nowe. Już od kilku lat, w sieci pojawia się wiele kursów językowych. Jednak mimo szumnych nazw kursy online, wiele z nich można określić bardziej jako offline. Zamiast nauki zdalnej proponowały samodzielną naukę z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania, które kontrolowało postępy ucznia. Kontakt z nauczycielem był raczej symboliczny, co sprawiało, że były to kursy dla wyjątkowo upartych chętnych.

Kurs językowy online i jego zalety

Nowoczesne kursy językowe prowadzone przez szkoły języka obcego zupełnie nie przypominają tych dawnych kursów, które można było kupić w sieci. Wiele szkół przeniosło kursy stacjonarne do sieci. Słuchacze łączą się za pomocą urządzeń wyposażonych w kamerki z lektorami lub native speakerami i uczestniczą w normalnej lekcji, tyle że odbywającej się drogą online. Oczywiście podobnie jak wszystko inne również kurs językowy online ma swoje zalety i wady, o których trzeba poinformować, aby każdy mógł się zdecydować, czy chce skorzystać z takiej formy nauczania języka, a może chce pobierać naukę w sposób bardziej tradycyjny z bezpośrednim kontakcie z nauczycielem. Niewątpliwą zaletą nauczania języka online jest to, że można się uczyć z każdego miejsca. Niezależnie czy jest się w domu, czy na wakacjach jeśli ma się dostęp do szybkiego Internetu oraz posiada odpowiedni sprzęt w postaci smartfonu, tabletu, czy też komputera można się uczyć. Nauka z domowych pieleszy pozwala oszczędzić czas, który trzeba poświęcić na dotarcie do i ze szkoły językowej.

Kurs językowy online prowadzony na żywo nie musi się różnić od kursu tradycyjnego

Nie można również zapominać, że nowoczesne kursy językowe online prowadzone przez dobre szkoły językowe to pełnowartościowe zajęcia z udziałem wykwalifikowanej kadry, z którą słuchacz ma cały czas kontakt. Nauka jest może się odbywać indywidualnie lub w niewielkich grupach, co może dodatkowo zmotywować kursanta. Kursy takie podobnie jak kursy stacjonarne mogą się kończyć egzaminem oraz wydaniem odpowiedniego certyfikatu. Kurs językowy online, to również szansa dla tych, którzy nie mogą dotrzeć do stacjonarnej siedziby szkoły językowej, czy to z powodów odległości, czy też na przykład z powodu choroby.

Kurs językowy online nie sprawdzi się u każdego

Trzeba również powiedzieć, że podobnie jak wszystko posiadają swoje minusy. Trzeba zwrócić uwagę, że jakość nauczania jest zależna w dość dużej mierze od spraw technicznych. Awaria sprzętu, czy też niewystarczająco szybkie łącza internetowe mogą sprawić, że nauka online nie będzie możliwa. Czasem wystarczy większe obciążenie serwerów i zamiast skorzystać z lekcji z lektorem lub native speakerem musimy się męczyć ze zrywającym się głosem lub obrazem. W warunkach stacjonarnych w szkole językowej są stworzone tak warunki, by każdy z uczniów mógł się skupić. W domowych pieleszach nie zawsze jest to możliwe. Hałas, dzieci, czy też inne niespodziewane zjawiska mogą skutecznie zaburzyć naukę języka obcego. W końcu trzeba przyznać, że nie każdy lubi naukę prowadzoną w taki sposób. Kursy językowe online podobnie jak każda nauka zdalna jest bardziej wymagająca od kursanta. Musi on więcej pracować ze sobą, być bardziej sumienny niż w przypadku zwykłego kursu stacjonarnego. Ponadto wiele osób ceni sobie normalny kontakt z ludźmi, a nie tylko za sprawą sprzętu i łącza online.

Kurs językowy online zyskuje na popularności

Można się zastanawiać, czy kursy językowe online, a także wszystkie inne formy zdalnego nauczania przetrwają po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego. Trzeba jednak powiedzieć, że jest wysoce prawdopodobne, że takie nauczanie pozostanie w każdej szkole. Na takie szkolenie jest zapotrzebowanie, a pandemia jedynie sprawiła, że nauczono się to narzędzie jakim są kursy online wykorzystywać w szerokim zakresie. Przykładem jest szkoła językowa we Wrocławiu https://gerelis.pl/, która na stałe wprowadziła do swojej oferty kursy językowe online – obok tradycyjnych kursów stacjonarnych. Program zajęć jest taki sam – oba kursy są realizowane przez lektora i native speakera, lekcje są grupowe, a zajęcia są na żywo – różnią się jedynie formą zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj