Każdy wie, czym jest kredyt. To finansowe wsparcie od instytucji bankowej, które może być wykorzystane na różnego rodzaju potrzeby. Niektórzy korzystają z kredytów w celu wykonania remontu, inni kupują za pożyczone pieniądze przeróżne rzeczy, a jeszcze inni zadłużają się przez nieprzewidziane wydatki. Powodów jest mnóstwo, jednak czy każdy może liczyć na kredyt w instytucji bankowej?

Banki patrzą na zdolność kredytową

Instytucje bankowe bardzo restrykcyjnie podchodzą do swoich klientów. Dokładnie analizują sytuację finansową każdego interesanta, zanim zdecydują się na udzielenie kredytu. Bardzo ważną kwestią jest zdolność kredytowa. Jest to nic innego jak sprawdzenie, czy klient jest zdolny do comiesięcznej spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz ze wszystkimi kosztami przy jednoczesnym zachowaniu takiego samego standardu życia. Jeśli ktoś nie posiada zdolności kredytowej, bank odmówi pożyczenia pieniędzy. Do jej określenia bierze się pod uwagę wysokość miesięcznych zarobków oraz wydatków. Bank patrzy również na to, czy klient posiada zabezpieczenia, np. nieruchomości, samochody lub inne dobra majątkowe. Wpływ na określenie zdolności kredytowej ma również współmałżonek, a konkretniej to, czy również zarabia, ponieważ do oceny uwzględnia się dochód całego gospodarstwa domowego.

Banki dostosowują ofertę do finansowych możliwości klienta

Każdy kredytobiorca ma zazwyczaj określoną sumę, którą chce pożyczyć od banku. Instytucja może dać decyzję odmowną ze względu na brak zdolności. Często jednak w takich przypadkach bank po prostu proponuje niższą kwotę, która jest dostosowana do możliwości kredytobiorcy. Czasami niektórzy chcieliby skorzystać z kredytu, ale boją się, że nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej. Nie warto się jednak na wstępie zniechęcać, lecz mimo wszystko udać się do banku i zapytać o swoje możliwości.

Alternatywy dla kredytu w banku

Doradca banku najpierw zawsze ocenia zdolność kredytową klienta, a dopiero potem proponuje maksymalną kwotę kredytu, jaką może udzielić instytucja. Każdy, kto posiada stały dochód może ubiegać się o pożyczkę, jednak jej wysokość będzie zależała od wspomnianych wyżej czynników. Czasami są to tak niskie kwoty, że niektórzy rezygnują z zadłużania się w banku i szukają alternatyw. Wówczas z pomocą przychodzą instytucje pozabankowe. Pożyczka pozabankowa może być świetnym rozwiązaniem dla osób, których zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie większego zobowiązania. Szybka gotówka to już nie tylko chwilówki. Obecnie istnieje wiele firm, które oferują wyższe kwoty i nie sprawdzają szczegółowo swoich klientów. W przypadku zadłużania się w firmach pożyczkowych warto jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek, gdyż można się wpędzić w pułapkę zadłużeń. Warto też przed podjęciem decyzji porównać oferty różnych instytucji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj