Aktywny wypoczynek posiada bardzo wielu zwolenników. Najpopularniejszą jego odmianą są trekkingi, w szczególności te górskie. Bez wątpienia tego typu forma spędzania wolnego czasu czy urlopu jest zdrowsza oraz pozwala zobaczyć dużo więcej niż w czasie leżenia na plaży.

Gdzie wybrać się na górskie wędrówki?

W Polsce mamy wiele pasm górskich. W pierwszej kolejności oczywiście wszystkim do głowy przychodzą Tatry, ale nie należy również zapominać o Karkonoszach, Bieszczadach czy Górach Stołowych. Jadąc na urlop w góry warto wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie, zarówno kondycyjne jak i sprzętowe.

Jak przygotować się do wyjazdu w góry?

Osoby sprawne fizycznie nie powinny obawiać się wyjazdu w góry. Jeśli jednak boimy się, że nasza kondycja nie pozwoli nam na górskie wędrówki, warto wcześniej odpowiednio się do nich przygotować. W pierwszej kolejności należy zacząć od dłuższych spacerów. Po dwóch-trzech tygodniach możemy w ich trakcie zacząć wykonywać tzw. marszobiegi. Polegają one na łączeniu elementów marszu i truchtu. Dla przykładu maszerujemy 2 minuty, a następnie przez 30 sekund truchtamy. Wraz ze wzrostem kondycji będziemy zwiększać czas truchtu, a zmniejszać marszu. Po kilku tygodniach większość osób bez problemu powinna być w stanie biec spokojnym tempem przez kilkanaście minut.

Jaki sprzęt zabrać w góry?

Przed wyjazdem w góry bez wątpienia należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Absolutne minimum to wygodne buty oraz plecak. Poza tym przydatne będą inne akcesoria jak np.:

  • polarowa bluza,
  • dobra kurtka przeciwdeszczowa,
  • odzież termoaktywna,
  • kije trekkingowe,
  • chusta typu komin,
  • latarka (najlepiej czołówka).

Poza tego typu sprzętem nie należy zapominać o kremach z filtrem UV czy środkach na owady. Słońce w górach operuje naprawdę mocno i już po kilku godzinach skóra może zostać poparzona.

Jakie buty w góry?

Na piesze wędrówki w góry najlepiej sprawdzą się wysokie buty trzymające kostkę. Buty trekkingowe damskie i męskie różnią się wyprofilowaniem wewnątrz dlatego należy zwrócić uwagę czy wybieramy odpowiedni dla siebie model. Jak już wcześniej wspomniano, najlepiej aby były to buty wysokie, wiązane nad kostką. Tego typu konstrukcja uchroni nas przed przypadkowymi kontuzjami np. gdy kamień obsunie nam się spod buta. Jeśli zamierzamy wędrować tylko podczas słonecznej pogody możemy wziąć podstawowy model. Sprawdzi się od dużo lepiej od miejskich adidasów, które zazwyczaj mają bardzo miękką podeszwę.

Na co zwrócić uwagę w butach trekkingowych?

Jeśli spodziewamy się, że na górskiej trasie może spotkać nas deszcz warto wybrać buty z odpowiednią membraną, która będzie chronić nasze stopy przed przemoczeniem, przy jednoczesnym zachowaniu oddychalności. W zależności od typu podłoża po jakim będziemy chodzić warto wybrać również inny rodzaj podeszwy. W góry, w których dużo będziemy wędrować po kamieniach warto wybrać twardą podeszwę, która ochroni nasze stopy. W terenie gdzie więcej jest ścieżek ziemistych warto wybrać buty z dużym bieżnikiem o miękkiej podeszwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj