Zagrożenie w internecie działaniami przestępców jest dziś realne i coraz częstsze. Zapewnienie bezpieczeństwa stronom www i usługom online jest więc koniecznością. Warto wykorzystać do tego certyfikat SSL. Jaki typ certyfikatu jednak wybrać?

Co pewien czas docierają do nas informacje o wykradzionych danych z różnych serwisów internetowych i o innych atakach na witryny oraz usługi online. Nie powinno zatem dziwić, że coraz więcej właścicieli stron www decyduje się na instalację certyfikatu SSL. Pozwala to zwiększyć poziom bezpieczeństwa i uchronić użytkowników przed wykradzeniem ważnych danych. Na rynku można jednak znaleźć różne typy takich certyfikatów. To sprawia, że nie wszyscy wiedzą, jaki certyfikat będzie dla nich najlepszy. Postanowiliśmy pomóc w rozwiązaniu tego dylematu.

Czym jest protokół SSL?

Protokół SSL nie jest nowym wynalazkiem. To rozwiązanie znane już od połowy lat 90. XX wieku, gdy transmisja zaszyfrowanego strumienia danych została zaprojektowana przez nieistniejącą już firmę Netscape. Pod koniec 1999 roku pojawił się pierwszy standard tego protokołu. Jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku lat SSL zaczęło zyskiwać na popularności w obliczu coraz większego cyberzagrożenia.

Protokół SSL szyfruje połączenie między przeglądarką użytkownika a serwerem, na którym działa strona internetowa lub aplikacja online. Dzięki temu przesyłane dane nie zostaną przechwycone przez niepowołane osoby i przestępców. To zwiększa znacznie bezpieczeństwo. Użytkownik nie utraci wrażliwych danych, które mogą dotyczyć różnych obszarów jego życia – od danych prywatnych po informacje finansowe.

Typy certyfikatów SSL

Obecnie zdobycie i instalacja certyfikatu SSL nie jest wcale trudne. Takie certyfikaty oferują renomowani dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Zatem wdrożenie certyfikatu SSL jest w zasięgu każdego właściciela strony internetowej, a szczególnie serwisów komercyjnych. Nabycie takiego certyfikatu nie trwa długo, a do tego firma hostingowa z reguły pomaga przy instalacji certyfikatu. Problem jednak może się pojawić przy wyborze certyfikatu SSL, ponieważ funkcjonują różne ich typy.

Pierwszy z nich to certyfikat Domain Validation (DV), gdzie weryfikacja jest najprostsza. To rozwiązanie odpowiednie dla małych stron internetowych, gdzie ruch jest nieduży i nie pobiera się wielu danych od użytkowników. Bardziej zaawansowany certyfikat to Full Organization Validation (OV) i ten będzie lepszy, gdy strona zbiera wiele danych od użytkowników. Tutaj weryfikowana jest nie tylko domena, ale i jej właściciel. Natomiast najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia certyfikat typu Extended Validation (EV), gdzie weryfikacja jest drobiazgowa. Ten ostatni typ używany jest najczęściej przez instytucje finansowe i sklepy.

Certyfikat SSL to już dziś konieczność, jeśli chce się skutecznie zabezpieczyć stronę internetową przed przestępcami, a przy okazji zbudować do niej zaufanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj