Zależy Ci na tym, aby świadczyć zgodne z prawem usługi lub prowadzić legalną sprzedaż? W tym przypadku konieczna jest rejestracja przedsiębiorstwa. Dowiedz się, jak to zrobić, o czym należy pamiętać, a także, z jakiej pomocy skorzystać, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Gdzie zarejestrować firmę? 

Aby prowadzenie firmy odbywało się zgodnie z polskim prawem, niezbędne jest jej zarejestrowanie. Tylko ten proces umożliwia wykonywanie usług lub sprzedaż przedmiotów w legalny sposób na terenie Polski i nie tylko. Chcąc rozpocząć działania w firmie, wystarczy przygotować specjalny wniosek o nazwie CEIDG-1. Można znaleźć go w urzędach lub na stronach internetowych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po wypełnieniu dokumentu wystarczy dostarczyć go do wyżej wymienionej placówki w jednej z trzech dostępnych form:

  • listem,
  • w formie elektronicznej,
  • w trakcie osobistej wizyty.

Wypełnienie wniosku nie powinno zająć dużo czasu. Jednak do jego uzupełnienia, konieczna jest wiedza w wielu kwestiach związanych z planowaną działalnością. Jeśli nie ma się pewności, w jaki sposób wypełnić poprawnie dokument, warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Jednym z miejsc, w którym usługi tego rodzaju świadczą doświadczeni profesjonaliści, jest M&B Biuro Rachunkowe.

O czym trzeba wiedzieć w trakcie wypełniania CEIDG-1? 

Wypełnienie wniosku CEIDG-1 może być szybkie i proste wyłącznie w momencie, gdy przedsiębiorca odpowiednio się do tego przygotuje. Warto przygotować sobie kilka niezbędnych informacji na temat przyszłego biznesu, a także odpowiednio wcześniej się nad nimi zastanowić. To pozwoli na prawidłowe uzupełnienie poszczególnych rubryk dokumentu i uniknięcie ewentualnych nieprawidłowości w trakcie rozpoczęcia działań w firmie.

Nazwa przedsiębiorstwa

Pierwszą, niezwykle ważną kwestią, która nie tylko świadczy o tym, że przedsiębiorstwo funkcjonuje zgodnie z prawem polskim, ale która jest również jego wizytówką, to nadanie nazwy danej firmie. Najlepiej, jeśli jest ona kojarzona z jej przyszłym właścicielem lub branżą, w której zakresie będą świadczone usługi. Eksperci podkreślają, iż najlepszym i najprostszym wyborem jest imię i nazwisko głównego przedsiębiorcy.  

Adres firmy

Niezbędnym czynnikiem, umożliwiającym funkcjonowanie biznesu, jest nadanie mu fizycznego adresu. Jest to niezbędne w celu zweryfikowania lokalizacji przedsiębiorstwa, a także pozwala na jego zlokalizowanie. Niektórzy przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy świadczą usługi typu online, nie mają możliwości wpisania stałej siedziby swojej firmy. W takim przypadku warto skorzystać z usługi biur rachunkowych, jaką jest wynajem wirtualnego adresu. Taką lokalizację można umieścić zarówno we wniosku CEIDG-1, jak i na stronie internetowej czy wizytówce. 

Kod PKD

W trakcie wypełniania wniosku CEIDG-1 pojawi się miejsce na wpisanie tzw. kodu PKD. Oznacza on numer Polskiej Klasyfikacji Działalności i jest niczym innym jak identyfikacją rodzaju branży, z jaką związana będzie dana firma. Kod PKD umożliwia:

  • zbieranie statystyk na temat firm,
  • wyszukaj firmy w systemie,
  • rozpoznanie rodzaju działalności.

Forma opodatkowania biznesu

Równie ważną kwestią, co nazwa firmy, jej siedziba czy kod PKD, jest forma opodatkowania. To ona bowiem wpływa na sposób opłacania podatków za wszelkie zyski, jakie uda się osiągnąć w trakcie prowadzenia biznesu. Istnieją cztery możliwości: 

  • skala podatkowa (stawka podatkowa 17% i 32%),
  • stawka liniowa (stawka podatkowa 19%),
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

Ostateczny wybór należy między innymi dostosować do tego, jaka jest planowana skala wielkości przychodów biznesu, a także ile osób będzie właścicielami. W tym przypadku warto skorzystać z doradztwa biznesowego, które pozwoli na uniknięcie wielu błędów wynikających z nieodpowiedniego opodatkowania działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj