Własna firma to marzenie wielu Polaków, zwłaszcza tych, którzy czują się zmęczeni pracą na etacie i chcą być swoim własnym szefem. Wiele osób jednak mimo wszystko nie decyduje się na ten krok, jako powód swojej rezygnacji z niego podając fakt, że założenie firmy trwa zbyt długo i wiąże się ze zbyt dużą ilością formalności. Rzeczywistość jest jednak obecnie zupełnie inna – rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej nigdy nie było tak szybkie i proste, jak dotychczas. W takim razie jak założyć własną firmę?
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak prowadzić firmę , to zajrzyj na bloga Finanse.net.pl
Wystarczy jeden wniosek
Ogrom formalności, o jakim wspomniano na początku, to już przeszłość. Obecnie do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy nam wypełnienie dwóch formularzy (lub trzech, jeśli chcemy być płatnikami VAT).
CEIDG-1 to formularz, który służy przede wszystkim do dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ale nie tylko. Za jego pomocą możemy również zgłosić się do ubezpieczenia w ZUS-ie lub KRUS-ie (poprzez dołączony do niego formularz ZUS ZZA), a także poinformować o wybranej formie opodatkowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Ponadto po jego wypełnieniu dane odnośnie naszej firmy zostaną również przekazane do GUS, co pozwoli na uzyskanie numeru REGON.
O jakie dane zostaniemy poproszeni podczas wypełniania wniosku CEIDG-1? Między innymi adres i nazwę firmy, nasze dane osobowe, a także wybrany kod działalności i rodzaj opodatkowania. Warto dobrze zastanowić się nad kodem naszej działalności, ponieważ będzie on ograniczał zakres usług, które będziemy mogli świadczyć, a już po założeniu firmy dopisanie kolejnego kodu będzie wiązało się z pewną opłatą. Natomiast przy zakładaniu działalności możemy nieodpłatnie podać tyle kodów działalności, ile jest nam potrzebne.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Forma opodatkowania to jeden z najistotniejszych wyborów, przed jakim staje osoba chcąca otworzyć własną działalność. Do wyboru mamy:
- rozliczanie się na zasadach ogólnych
- podatek liniowy
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- karta podatkowa.
Karta podatkowa i ryczałt to rzadziej stosowane formy opodatkowania, ponieważ, aby móc z nich korzystać, niezbędne jest spełnienie szeregu warunków (między innymi działania w jednej z określonych branż). Dlatego też najczęściej przedsiębiorcy decydują się na podatek liniowy lub rozliczanie się na zasadach ogólnych.
Jeśli będziemy zaliczać się na zasadach ogólnych, obowiązywać nas będzie, w zależności od dochodów, jedna z dwóch skal podatkowych. Podatek będzie wynosił 17% w przypadku podstawy opodatkowania poniżej 85 528 zł lub, w razie przekroczenia tego progu, 14 539,76 złotych + 32% nadwyżki ponad 85 528 złotych. Jak łatwo się domyślić, będzie to opcja bardzo korzystna zwłaszcza dla mniej dochodowych firm.
Podatek liniowy zawsze wynosi 19%, niezależnie od tego, jak niskie bądź wysokie są dochody. Warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, jeżeli przewidujemy wysokie dochody firmy, a nie jesteśmy w stanie obniżyć sobie progu podatkowego poprzez rozliczanie się wspólnie z mniej zarabiającym współmałżonkiem.