Jak wpisać do rejestru dłużników firmę lub osobę prywatną — krótki poradnik

Jeśli Twój kontrahent nie reguluje zobowiązań w terminie, możesz umieścić jego da-ne w rejestrze dłużników. W artykule wyjaśnimy, co jest potrzebne, aby móc to zrobić. Podpowiemy również, dlaczego warto.

Jak wynika z raportu InfoDług przygotowanego na podstawie danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK-u, wśród konsumentów od marca do sierpnia przybyło aż 10,8 tys. niesolidnych płatników. Wzrost liczby dłużników odnotowano we wszystkich województwach i we wszystkich grupach wiekowych. W przypadku firm pojawiło się niemal 7,1 tys. nowych dłużników. Co ciekawe, zaległości wzrosły najbardziej w woj. dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim, a nie w regionach, gdzie działa najwięcej przedsiębiorstw, czyli na Mazowszu i Śląsku.

Zmagasz się z nieterminowym płatnikiem? Nie bądź obojętny

Wielu przedsiębiorców, którzy zmagają się z nierzetelnymi płatnikami, zupełnie nie wie, jak wyegzekwować spłatę zadłużenia. W obawie przed skomplikowanymi procedurami i wysokimi kosztami egzekucji oraz zepsuciem relacji… nie robią nic. Efektem takiego podejścia są niezapłacone należności, które nierzadko skutkują dziurami w budżecie i potężnym zachwianiem płynności finansowej. Skutecznym (i niedrogim!) sposobem, aby zmotywować dłużnika do uregulowania zobowiązania, może być wpisanie jego danych do rejestru dłużników.

Czym jest rejestr dłużników?

Rejestr dłużników to baza prowadzona przez Biuro Informacji Gospodarczej, zawierająca dane o zaległościach finansowych konsumentów i przedsiębiorców. Aby wyjaśnić, jak wpisać dane dłużnika do bazy, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim baza dłużników prowadzona przez BIG InfoMonitor.

Kto może wpisać dane dłużnika do bazy?

Wpisu do bazy dłużników może dokonać zarówno przedsiębiorca, jak i konsument.

Przedsiębiorca może zgłaszać dłużników na podstawie określonego stosunku prawnego (może być to np. umowa) lub tytułu wykonawczego.

Natomiast dla konsumenta podstawą wpisu dłużnika jest wyłącznie tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności.

Ważne: przedsiębiorca może wpisać dane dłużnika do BIG, jeśli zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł (w przypadku konsumentów) lub 500 zł (w przypadku przedsiębiorców), a od momentu wymagalności długu minęło co najmniej 30 dni. Wcześniej jednak konieczne jest wysłanie do dłużnika ustawowego wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze wpisania go do BIG-u. Najlepiej skorzystać z gotowego wzoru dostępnego dla klientów BIG InfoMonitor. Jeśli wierzyciel ma orzeczenie sądowe i tytuł wykonawczy, to od wysłania wezwania do wpisu musi upłynąć co najmniej 14 dni. Jeśli natomiast zgłasza dłużnika na podstawie umowy konieczne jest odczekanie 30 dni.

Jak konsument może dokonać wpisu dłużnika do rejestru instrukcja krok po kroku

Aby konsument mógł wpisać dane dłużnika do rejestru BIG, musi mieć tytuł wykonawczy. Jeśli go masz, wykonaj następujące kroki:

  • wejdź na stronę www.big.pl i zarejestruj się;
  • wypełnij wezwanie do zapłaty (znajdziesz je tutaj) i wyślij je dłużnikowi listem poleconym;
  • poczekaj 14 dni (taki wymóg wskazuje prawo);
  • jeśli w ciągu 14 dni dłużnik nie ureguluje zadłużenia, możesz umieścić jego dane w rejestrze. Aby to zrobić:
  • zaloguj się na swoje BIGKonto;
  • wydrukuj dostępną w systemie umowę i załączniki. Podpisz i wyślij do BIG pocztą tradycyjną. Po weryfikacji dokumentów BIG aktywuje usługę;
  • po zalogowaniu się na swoje konto i dokonaniu opłaty, będziesz mógł samodzielnie wpisać dane dłużnika do rejestru.

Ważne: jeśli jesteś konsumentem, musisz dołączyć do umowy skan/zdjęcie dokumentu tożsamości zawierające imię i nazwisko, PESEL, serię i numer dokumentu, datę ważności dokumentu. W przypadku firm konieczne jest zeskanowanie i przesłanie dokumentów firmy.

Dlaczego warto wpisać dane dłużnika do rejestru?

Obecność danych firmy (lub osoby prywatnej) na czarnej liście może skutkować problemami z:

  • otrzymaniem kredytu lub pożyczki. Weryfikacja baz BIG jest jednym z najważniejszych elementów badania zdolności kredytowej;
  • podpisaniem umowy z ubezpieczycielem, operatorem telekomunikacyjnym czy leasingodawcą. Podobnie jak banki i firmy pożyczkowe większość takich podmiotów ocenia wiarygodność potencjalnych klientów, weryfikując bazy BIG;
  • nawiązaniem współpracy biznesowej. Aby zmniejszyć swoje ryzyko, coraz więcej przedsiębiorców przed rozpoczęciem współpracy z nowym klientem sprawdza jego dane w rejestrach BIG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj