Rozwiązywanie krzyżówek jest świetną formą relaksu dla wszystkich, którzy cenią sobie zdobywanie wiedzy połączone z ćwiczeniem pamięci i rozwijaniem wielu innych dobrych cech intelektu. Krzyżówki są też bardzo dobrym pomysłem na ubogacenie lekcji, aktywizację dzieci, a nawet wprowadzenie jakiegoś rodzaju gry i rywalizacji (na przykład kto rozwiąże szybciej, albo kto popełni najmniej błędów).

Dlaczego jeszcze warto rozwiązywać krzyżówki?

Wszelkiego rodzaju zadania szaradziarskie pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Pomagają przez długi czas utrzymać w dobrej kondycji jego funkcje poznawcze i pamięć. Krzyżówki i zagadki wpływają też pozytywnie na rozwój skojarzeń i poznawanie świata. Dzieci przyzwyczajone do rozwiązywania zadań szaradziarskich będą miały sposób na ciekawe spędzanie wolnego czasu nie tylko przy komputerze i smartfonie. Uczniowie, którym uda się rozwiązać łamigłówkę na lekcji zdobywają większą pewność siebie, mają też coraz lepszą motywację do przyswajania nowych wiadomości i umiejętności.

Nauczyciele potrafiący łączyć dydaktykę z zabawą osiągają zawsze znacznie lepsze efekty pracy, nawet z nieco słabszymi uczniami.

Co to jest „generator krzyżówek”?

Na jednej ze stron internetowych (https://childdevelop.pl/generator/letters/cross.html) znaleźliśmy możliwość tworzenia krzyżówek na dowolne tematy i dla uczniów na każdym poziomie rozwoju. Świetna propozycja dla nauczycieli. Wystarczy wpisać zaznaczone pola dwadzieścia słów wraz z ich znaczeniami, a sztuczna inteligencja sama zrobi z tego krzyżówkę, którą można wydrukować w potrzebnej ilości i rozdać dzieciom w klasie.

Na przykład jeśli tematem zajęć będzie geografia Polski wybierzecie słowa typu „Kraków”, „stolica”, „Śląsk”, „Bałtyk”, „Wisła” itd system powiąże je w taki sposób by tworzyły jedną całość w układzie typowej krzyżówki.

Inne generatory zadań

Na wspomnianej wyżej stronie znaleźliśmy także generatory wielu innych ciekawych i przydatnych na lekcjach zadań. Są wśród nich możliwości nauki szybkiego czytania, piramidy liczbowe, rozwiązywanie zadań arytmetycznych, zadania na inwencję twórczą typu układanie historyjek i sporo innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj