Wiele dzieci ma problemy z językiem polskim, ale nie tylko podczas mówienia, ale z tym przedmiotem szkolnym. Dlatego też trzeba odpowiednio zachęcić je do nauki, choć może to nie być proste. Bądźmy szczerzy, większości z nas wydaje się, że dzieci mogą mieć raczej problemy z przedmiotami ścisłymi, a nie językiem ojczystym, ale jednak kłopoty z odmianą czy doborem słów, nie wspominając już o ortografii, występują bardzo często.

Ćwiczenie czyni mistrza

Niestety nie ma złotego środka, który szybko by zadziałał i dzięki któremu dziecko niemal od razu nauczyłoby się zasad języka polskiego. Trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne i może mieć inne problemu bądź też ich nie mieć, ale ważne jest aby nie wywoływać na nim presji, lecz w razie problemów zachęcać i bardzo dużo ćwiczyć. Uczniowie właśnie w wieku 10 lat najczęściej mają problemy, wszak edukację wczesnoszkolną już zakończyli i materiał jest już coraz trudniejszy. Choć podręcznik do języka polskiego klasa 4 szkoła podstawowa jest bardzo dobry pod względem merytorycznym, to jednak niektórzy uczniowie muszą zdecydowanie więcej ćwiczyć i tylko tak mogą nadrobić materiał, bądź go zrozumieć. Bardzo pomocne, zarówno w nauce ortografii, ale i odmiany czasowników czy też w przypadku problemów z zasobem słownictwa, jest czytanie książek. Dlatego też warto zachęcić pociechę do tego, kupując mu ciekawe pozycje książkowe, a nie tylko lektury szkolne. Dodatkowo można organizować zabawy z czytaniem, gdzie czytacie śmiesznym głosem, a potem prosicie, aby dziecko robiło to samo. Dodatkowo przed snem nie czytajcie dziecku bajek, lecz prosicie je o to, aby przeczytały Wam ulubione bajki. Dodatkowo opowiadajcie różne historie o miłym charakterze i proście, aby dziecko dopowiadało dalszą część opowiadania.

Zajęcia dodatkowe, a nawet wyrównawcze

Najłatwiej jest posłać dziecko na zajęcia wyrównawcze, ale może czuć się przez to gorsze, szczególnie jeżeli inne dzieci nie muszą w nich uczestniczyć. Dlatego też musicie z dzieckiem dużo rozmawiać i tłumaczyć, że to nic złego, że uczestniczy w tych zajęciach i są one dla niego dobre. Ale tutaj nadal wiele pracy spoczywa na Waszych barkach i znowu w domu musicie regularnie ćwiczyć. Jeżeli nadal to nie przynosi żadnych efektów to znaczy, że czas pomyśleć o diagnozie… Być może dziecko ma problemy z nauką języka polskiego z powodu dysortografii czy dysleksji. Wtedy też niezbędne będzie wdrożenie specjalnych ćwiczeń.

Zabawa poprzez naukę

Trzeba dziecku dużo tłumaczyć dlaczego musi się uczyć, ale jednocześnie nie można zmuszać go do tego krzykiem czy podniesionym głosem, gdyż wtedy może okazać się, że ze strachu jeszcze trudniej mu się uczyć. Warto jednak uczyć dziecko poprzez zabawę. Ważne, aby zainteresować swoją pociechę. Ciekawą zabawą jest napisanie trudnych słów np. kolorowym lukrem, czy pisakami do tortów, w ten sposób dziecko będzie się świetnie bawić, a ponadto łatwiej będzie mu zapamiętywać. Możecie także organizować quizy rodzinne, gdzie w drużynie jest mama i dziecko konta tata i druga pociecha. Ważne, aby było dużo śmiechu, a mniej rywalizacji.

Nagroda to dobra zachęta

Absolutnie nie zachęcamy Was do płacenia za dobre stopnie, wszak to niepedagogiczne. Również, gdy dziecko odniesie porażkę i nie nauczy się dobrze materiału, nie można go karać, lecz trzeba dopingować i chwalić za każdy mały sukces. Jeżeli wasza pociecha już ma dosyć uczenia się kolejną godzinę, to warto zastosować zachęty, a więc można pozwolić na oglądanie jednego odcinka bajki więcej czy też godzinne granie w grę komputerową. Swoją drogą możecie wybrać pozycję edukacyjną. Dodatkowo musicie pamiętać, że dziecko powinno się wysypiać i nie należy kazać mu uczyć się wieczorami, gdyż wtedy jest mu jeszcze trudniej. Zadbajcie też o racjonalną i lekką dietę, gdyż czasami właśnie nieodpowiednia i ciężka dieta oraz jedzenie fast food czy jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy powoduje, że dziecko ma problemy z koncentracją i ciężko mu się uczyć.

Nauka poprzez zabawę, motywację i chwalenie, a także tłumaczenie i pomoc – tylko łącząc te sposoby można pomóc dziecku, które ma problem z nauką języka polskiego i do tego Was, drodzy rodzice, zachęcamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj