Wraz ze wzrostem zamożności naszego społeczeństwa coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad odkładaniem na przyszłość. Coraz częściej inwestujemy w nieruchomości, akcje, waluty, a także fundusze inwestycyjne. Te ostatnie stanowią dobry wybór zwłaszcza dla osób niemających zbytniego doświadczenia w inwestowaniu, pozwalając skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów. Dlaczego są warte zainteresowania? Czym kierować się i jak wybrać mądrze fundusz inwestycyjny?

Dlaczego warto postawić na fundusze inwestycyjne?

Wśród wymienionych powyżej aktywów to właśnie fundusze inwestycyjne wymagają najmniejszego doświadczenia, najmniejszej ilości poświęconego czasu i posiadanej wiedzy. Choć niejednokrotnie osoby grające na giełdzie chwalą się wyższymi zyskami, taki rodzaj pomnażania środków wiąże się z ponoszeniem znacznego ryzyka, które nierzadko przynosi straty. Choć są one nieodłącznym elementem inwestycji w rynki kapitałowe, to błędne decyzje zdarzają się częściej osobom początkującym, nierozeznanych w arkanach inwestowania – niepotrafiących posługiwać się analizą techniczną czy fundamentalną. Bardzo często nieudane inwestycje zrażają na długo do inwestowania.

Z kolei inwestycje w nieruchomości, postrzegane jako pewniejszy sposób na lokowanie majątku, wiążą się z posiadaniem większych środków, ale również z posiadaniem odpowiedniej wiedzy – zarówno pozwalającej ocenić stan techniczny kupowanego budynku, jak i kwestii formalno-prawnych, bowiem niejednej osobie zdarzyło się utracić sporo środków właśnie na tym etapie inwestycji. Nieruchomości również są aktywem dość ryzykownym, gdyż jako jedne z pierwszych tracą na wartości w razie wywołanych kryzysem problemów z płynnością rynków.

Z funduszami inwestycyjnymi sytuacja jest zupełnie inna. Pozwalają one na wypracowywanie stabilnych, relatywnie wysokich zysków, bez obaw o utratę kapitału. Jest to możliwe dzięki korzystaniu ze specjalnie przygotowanych przez ekspertów funduszy, zawierających w swoim portfolio określone aktywa – bądź to ukierunkowane na agresywne inwestycje giełdowe (bardziej ryzykowne, ale również dające nadzieję na wyższe zyski), stabilniejsze, ale dające nieco niższą stopę zwrotu, bądź mieszane, łączące w sobie oba te elementy. Powierzając funduszowi swój kapitał mamy również pewność, że nie „stawiamy wszystkiego na jedną kartę”, ponieważ zdecydowana większość tych produktów inwestycyjnych obejmuje nawet kilkanaście aktywów różnych klas, co pozwala na dywersyfikację inwestycji i ochronę kapitału, nawet w wypadku krachu na jednym z rodzajów walorów. Umiejętnie skomponowany portfel pozwala na uzyskiwanie znacząco wyższych stóp zwrotu niż te oferowane przez tradycyjne lokaty bankowe, czy nieruchomości. Dodatkowo możemy cieszyć się ze znacznie wyższej płynności – po prostu zbywamy jednostki uczestnictwa w danym funduszu. Jest to rozwiązanie bardzo elastyczne, pozwalające również na regularne zwiększanie naszego udziału, poprzez dokupienie jednostek.

Wybór funduszu inwestycyjnego – jak nie żałować?

Lata rynkowej obecności funduszy inwestycyjnych doprowadziły do sytuacji, w której musimy wybierać pomiędzy setkami różnych produktów, nierzadko o podobnym profilu. Z jednej strony ogromna różnorodność pozwala na dokładne dopasowanie produktu do naszych potrzeb – zarówno pod względem historycznie osiąganych wyników, jak i poziomu ryzyka. Fundusze bardziej agresywne, ukierunkowane na akcje i np. rynki wschodzące, bardziej dynamicznie zmieniają swoje wyceny, niż te, których głównym zadaniem jest zapewnianie stabilnego wzrostu. Najczęściej te pierwsze podmioty zapewniają większe zyski, choć niekiedy trzeba liczyć się również ze stratami – z tego względu poleca się je raczej osobom planującym inwestowanie długoterminowe. Po latach zysków i strat zazwyczaj stopa zwrotu jest dosyć wysoka. Nieco inaczej jest ze stabilniejszymi inwestycjami – jeśli wiemy, że będziemy potrzebowali wypłacić środki za 2 czy 5 lat, lepszym wyborem może okazać się fundusz inwestujący w akcje wielkich spółek z dojrzałych gospodarek oraz obligacje, co pozwoli nam z większą pewnością oczekiwać wzrostów w pożądanym okresie. Jednak o wszystkim decyduje konsument, co pozwala mu dopasować produkt do swoich planów i preferencji.

Doskonałą pomocą w wyborze funduszu odpowiedniej klasy może być kalkulator funduszy inwestycyjnych. Pozwala on przeanalizować zarówno historyczne wyniki osiągane przez kilkadziesiąt wybranych Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych, przejrzeć ich profil, jak i walory wchodzące w skład jego kompozycji, a także przyjrzeć się opisanemu poziomowi ryzyka, które kryje się za każdym z nich. Całość (zarówno kalkulator, jak i fundusze) została przygotowana przez doświadczonych ekspertów z zespołu Vienna Life – austriackiej instytucji finansowej, działającej w branży od 1824 roku. Opisane tam UFK są unikalnym produktem, łączącym możliwość bezpiecznego inwestowania z ubezpieczeniem, zabezpieczającym w razie problemów Ciebie i Twoich najbliższych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj