Planujesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, który wariant spłaty będzie dla Ciebie odpowiedni? Zastanawiasz się między ratami równymi a malejącymi? Dziś przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań. To, którą opcję wybierzesz, zależy oczywiście od Twoich preferencji.

  1. Raty równe czy malejące – co się bardziej opłaca?
  2. Dlaczego warto wybrać raty malejące?
  3. Czy rodzaj rat wpływa na kredyt hipoteczny?
  4. Dlaczego warto wybrać raty równe – czy taka rata kredytu hipotecznego jest możliwa?

Wybór odpowiedniego systemu spłaty kredytu jest bardzo ważny. Szczególnie jeśli interesuje nas kredyty hipoteczne. Nierzadko okazuje się, że między tymi dwoma opcjami jest aż kilkadziesiąt tysięcy różnicy. Które rozwiązanie się bardziej opłaca? Odpowiadamy w niniejszym artykule, zapraszamy do lektury!

Raty równe czy malejące – co się bardziej opłaca?

Na standardową ratę kredytową składa się zarówno część kapitałowa, jak i odsetki, będące wynagrodzeniem dla danego banku. Część kapitałowa dotyczy oczywiście kwoty, którą pożycza się od banku. Odsetki wiążą się z dodatkowymi kosztami naszej pożyczki. Do odsetek zalicza się między innymi ubezpieczenie, prowizję za kredyt czy oprocentowanie.

Często zainteresowani decydują się na raty równe ze względu na to, iż ta opcja dużo mniej obciąża naszą zdolność kredytową. Okazuje się jednak, że raty malejące są rozwiązaniem nierzadko tańszym. Mimo że w pierwszych latach mamy do czynienia z wyższymi obciążeniami. Ten drugi system poleca się także osobom, które planują spłacić swój kredyt hipoteczny przed czasem. Aby jednak zdecydować, który rodzaj rat będzie dla nas optymalny, warto zastanowić się nad zaletami i wadami obu systemów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.

Dlaczego warto wybrać raty malejące?

Raty malejące – inaczej kapitałowe – nie cieszą się tak dużą popularnością, jak stałe. Jest to spowodowane między innymi tym, że pierwsze raty kredytu są wyższe, niż te, które płacilibyśmy, gdybyśmy wybrali wariant równy. I ostatecznie wielkość ta może mocno nadszarpnąć nasz budżet domowy. Ostatecznie może się okazać, że nie spełniamy oczekiwań banku i instytucja nie zgodzi się na tego rodzaju rozwiązanie. Okazuje się, że rata kredytu malejąca jest świetną opcją dla tych, którzy planują spłacić swój kredyt przed czasem. Dlaczego? Ponieważ, kiedy zdecydujesz się na całkowitą spłatę kredytu, do zapłaty zostanie Ci dużo mniej kapitału niż w przypadku pożyczki z ratami równymi.
Do wad rat malejących zalicza się między innymi fakt, że są bardziej podatne na zmiany stopy procentowej. Co więcej, aby móc wybrać ten system spłacania, należy wykazać większą zdolność kredytową. Ostatecznie może okazać się, że pierwsze raty są zbyt wysokie względem budżetu, którym dysponujesz. Więcej informacji znajdziesz w artykule https://ekredyt24.com.pl/raty-malejace-czy-rowne-co-wybrac/, gdzie opisano zalety widoczne w przypadku rat malejących oraz równych.

Czy rodzaj rat wpływa na kredyt hipoteczny?

Rodzaj rat wpływa na wysokość zarówno raty kapitałowej, jak i odsetkowej. Rata naszego kredytu hipotecznego może ulec zmianie głównie ze względu na to, że zmieniają się stopy procentowe, wpływające na tak zwany wskaźnik WIBOR. Najbardziej podatne na ewentualne wahania stóp procentowych są raty malejące. Dlaczego? Ponieważ część odsetkową rat malejących oblicza się, biorąc pod uwagę kapitał i wysokość oprocentowania. W tym przypadku specjaliści polecają, by przy wybraniu rat malejących, mieć w zanadrzu oszczędności, gdyż niespodziewany wzrost raty może sprawić niektórym problemy.

Dlaczego warto wybrać raty równe – czy taka rata kredytu hipotecznego jest możliwa?

Raty równe – inaczej uśrednione czy annuitetowe – to najpopularniejsze rozwiązanie ze względu na to, że banki uważają ten system za mało ryzykowny. Pierwsze raty są niższe niż te, które mamy w początkowym okresie spłaty kredytu, gdy wybieramy system malejący. Drugim powodem ich popularności jest wprowadzenie swego rodzaju ładu w budżecie domowym, chociaż doskonale wiemy, że wielkość tej raty może się przecież zmienić (kiedy np. wzrosną stopy procentowe).

Do zalet rat równych zalicza się przede wszystkim stabilizację względną. Przez cały okres kredytowania wiemy, ile mniej więcej będzie wynosić wysokość raty. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy wybrać raty równe czy malejące, zajrzyj na ekredyt24.com.pl, a dowiesz się wszystkiego, co jest potrzebne w przypadku kredytu. W końcu oprócz wartości oprocentowania kredytu trzeba też uwzględnić to, ile wynosi zdolność kredytowa, od kiedy bank nalicza odsetki, zwiększone koszty raty równej, oprocentowanie kredytu przy ratach równych i wiele innych parametrów. Nie można też zapominać o początkowym okresie spłaty zobowiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj