Co wiemy o bankach?

Bank jest osobą prawną (instytucją państwową, jak Narodowy Bank Polski lub prywatną, jak np. PKO BP czy AliorBank), która wykonuje działalność gospodarczą, która posiada funkcje takie, jak m.in.: depozytowa (przechowuje papiery wartościowe), udzielająca kredytów, emisyjną (w przypadku NBP).

Istotną cechą charakteryzującą banki jest to, iż każdy z nich obejmuje gwarancja depozytów, czyli jeśli dany bank stanie się niewypłacalny, klienci, którzy lokowali w nim pieniądze, otrzymają je od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto, cały system bankowy jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, która to zapewnia wszystkim bankom prawidłowe funkcjonowanie.

Co to są parabanki?

Parabanki są prywatnymi podmiotami, prowadzą działalność gospodarczą charakteryzującą banki. Jednakże, parabanki nie podlegają jakimkolwiek regulacjom prawnym, nie mają nad sobą żadnego nadzoru, nie gwarantują zwrotów środków pieniężnych swoim klientom w przypadku niewypłacalności. Zazwyczaj funkcjonują one na zasadzie „piramidy finansowej”, która polega na tym, iż uczestnik stojący wyżej w tej „piramidzie” osiąga zysk tylko wtedy, kiedy uczestnicy stojący niżej dokonują odpowiednich wpłat. Jest to wyjątkowo niestabilny sposób działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj