W amerykańskich filmach często bohater przez przypadek dowiaduje się, że otrzymał spadek i staje się bogaty niemal z dnia na dzień. W prawdziwym życiu takie sytuacje raczej zdarzają się bardzo rzadko i raczej nie ma co liczyć na nagły przypływ gotówki od cioci z Ameryki. Jednak w polskim społeczeństwie także wiele się zmieniło w sprawach spadkowych. Otóż coraz więcej osób sporządza testamenty, jednak nawet gdy jest testament, to najbliższa rodzina nadal może liczyć na pieniądze, nawet jeżeli testament ich nie uwzględnia. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam najważniejsze informacje na temat spadku, ale i zachowku.

Sprawy spadkowe – co kryje się pod tym terminem?

Sprawy spadkowe to termin, który odnosi się do zagadnień, ściśle związanych z dziedziczeniem ustawowym, testamentem, zachowkiem, ale także wydziedziczeniem. Oczywiście trzeba wiedzieć, że sprawy sądowe wcale nie muszą być przeprowadzane, dzieje się tak w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił majątku. Jednak jeżeli jakikolwiek majątek jest, to aby doszło do wypłacenia jego wartości bądź też uzyskania mienia, konieczne jest przeprowadzenie sprawy spadkowej, przy czym nie trzeba obawiać się, że ulegnie ona przedawnieniu. Warto jeszcze zauważyć, że wniosek o stwierdzenie nabycia spadku można złożyć w w każdej chwili. Ale niestety może się okazać, że zmarły był zadłużony, wtedy też niestety można odziedziczyć także długi. Dlatego przed przyjęciem spadku warto się zorientować, jak wyglądała sytuacja materialna tej osoby. Konieczne jest sprawdzenie choćby w wydziale Ksiąg Wieczystych. Wtedy taka osoba ma 6 miesięcy (od momentu, w którym dowiedziała się o spadku) na zrzeczenie się spadku. Konieczne jest złożenie stosownego oświadczenie przed sądem bądź u notariusza.

Dziedziczenie ustawowe, a testamentowe

Wyróżniamy kilka rodzajów testamentu. Najczęściej stosuje się taki w formie aktu notarialnego, który zatwierdzany jest przez notariusza i jest on niemal niepodważalny. Można także sporządzić testament samodzielnie. Istnieje także możliwość wykonania testamentu ustnego, jednak musi być on wypowiedziany przy co najmniej dwóch świadkach i dodatkowo przy osobie pełniącej ważne stanowisko urzędowe np. prezydencie miasta czy wójcie. Jeżeli jest testament, to wtedy mówimy o dziedziczeniu testamentowym. Jednak jeżeli testament nie występuje to dziedziczenie odbywa się zawsze w linii prostej, czyli dziedziczy małżonek oraz dzieci.

Czy można wydziedziczyć najbliższą rodzinę i pozbawić ją prawa do majątku?

W polskim prawie daną osobę można wydziedziczyć. Takie oświadczenie musi być zawarte w testamencie i zawierać rzeczywiste powody takiej decyzji, a do tych powodów można zaliczyć choćby brak kontaktu czy też niedopełnieniem wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Oczywiście osoby tzw. „niegodne” mogą być także wydziedziczone, szczególnie gdy dokonały rażącej obrazy bądź też przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności. Takie wydziedziczenie stanowi pozbawienie prawa do zachowku.

O zachowku zdań kilka, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć

Najbliższa rodzina, nawet jeżeli została pominięta w testamencie, ma prawo do zachowku, oczywiście pod warunkiem że nie została uznana za „niegodną”. Wysokość zachowku nie jest jednoznaczna z wartością majątku spadowego. Ustalenie kwoty jest wieloetapowe. Na samym początku trzeba ustalić udział, który przysługuje tej osobie. Kolejnym etapem jest ustalenie, a dokładnie policzenie substratu zachowku. Jeżeli dana osoba jest w grupie uprzywilejowanej, to wtedy wysokość zachowku będzie wyższa. Na samym końcu konieczne jest zestawienie tych wielkości. Osoby niezdolne do pracy czy też małoletnie mogą otrzymać zachowek w wysokości 2/3 wartości udziału spadkowego, który by im przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, W pozostałych sytuacjach ta kwota wynosi połowę udziału spadkowego.

Sprawy spadkowe często są bardzo skomplikowane. Jeżeli mieszkacie w stolicy, to adwokat z Warszawy z Kancelaria Kopko pomoże Wam w sprawie spadkowej. Polecamy kancelarię Kopko. Prawnicy posiadają duże doświadczenie oraz wiedzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj