Każdy chciałby dobrze zarabiać i mieć pewną pracę. Niestety jednak nie zawsze jest to takie proste, jak wydaje się w teorii. Często też wcześniej wybrana droga okazuje się w pewnym momencie niezbyt atrakcyjna. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście najlepiej zdobyć nowe kwalifikacje! Jak jednak wybrać je dobrze?

Zmiana zawodu po 40 – czy to możliwe?

Czasy, gdy większość osób pracowała w jednym miejscu i zawodzie przez całe życie odeszły już dawno w zapomnienie. Niestety jednak w Polsce w dalszym ciągu pokutuje przekonanie, że zmiana fachu świadczy o popełnionych błędach, bezsensowności edukacji czy też jest nawet traktowana jako życiowa porażka. Podejście takie jest oczywiście bardzo niesprawiedliwe i całkowicie oderwane od rzeczywistości. Co jasne, obecnie dalej wiele osób nie zmienia fachu czy miejsca pracy, jednak sytuacje takie są zdecydowanie rzadsze i co więcej – z reguły wymagane jest przy tym ciągłe doszkalanie. Dlatego też do tematu przekwalifikowania warto podejść jak do czegoś naturalnego i zupełnie normalnego, świadczącego o zapobiegliwości i rozsądku, a nie przykrej konieczności. Jest to bardzo ważne, gdyż zdecydowanie ułatwia cały proces, szczególnie w sytuacji, gdy ktoś pracował już w konkretnym, wyuczonym zawodzie przez dekadę czy dwie – a więc dotyczy osób po 30, 40 czy nawet 50. rokiem życia. Pozwala to na uzyskanie większego komfortu psychicznego, który jest niezbędny do pogodzenia codziennej „starej” pracy i zdobywania nowych kwalifikacji. Niestety okres ten siłą rzeczy będzie bardziej wymagający, jednak trzeba też pamiętać, jakie ma dać owoce – lepszą pracę i zarobki – a więc i spokojniejsze życie!

Jak się przekwalifikować na inny zawód?

Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej zmienić branże lub zyskać nowe kompetencje. Niestety bardzo często impulsem do tego kroku jest pogorszenie się sytuacji zawodowej – strata pracy czy też pogorszenie jej warunków. Dlatego warto zastanowić się nad poszukaniem nowej drogi rozwoju wcześniej. Oczywiście nie jest to łatwe, wymaga przewidywania i samozaparcia, jednak daje najlepsze efekty. Zdobycie nowych kwalifikacji równolegle do wcześniejsze pracy pozwala na:

  1. Zachowanie płynności finansowej i jakości życia – nie martwimy się okresem bezrobocia.
  2. Pozwala na spokojne podjęcie decyzji o wyborze szkoleń czy kursów.
  3. Nie tworzy dodatkowej presji czasu.
  4. Daje lepszą sytuację w aktualnej pracy – posiadanie alternatywy może pomóc w uzyskaniu lepszych warunków zatrudnienia.

Niezależnie od sytuacji, dobrze jest wiedzieć, jak przeprowadzić sam proces przekwalifikowania. Obecnie możliwości jest kilka, a różnią się one charakterem i co bardzo ważne – efektem. Dlatego też przed dokonaniem wyboru koniecznie trzeba dokładnie zapoznać się z różnymi ofertami i uważać na te bezpłatne czy też szczególnie promocyjne. Niestety wiele kursów czy też szkół nie daje w pełni uznawanych, państwowych kwalifikacji, różny jest też poziom samego nauczania, szczególnie w okresie pandemii. W tym miejscu warto też przestrzec przed „pójściem na łatwiznę” i korzystaniem ze szkoleń szybkich, łatwych i przyjemnych – gdyż co prawda dobrze wyglądają one w CV, jednak brak konkretnych umiejętności i wiedzy może bardzo szybko zostać obnażony w nowym miejscu pracy.

Na jaki zawód się przekwalifikować – jakich pracowników poszukują pracodawcy?

Zastanawiając się nad tym, jaki zawód wybrać, koniecznie należy zwrócić uwagę na aktualne oczekiwania rynku pracy. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, gdyż urzędy pracy prowadzą dokładne statystyki zawodów deficytowych. Oczywiście zawsze też można pomyśleć o rozpoczęciu pracy na własny rachunek, co wymaga oczywiście większego zaangażowania, jednak daje dodatkowe możliwości – w postaci chociażby swobodnego dobierania zleceń czy większych możliwości rozwoju. Pierwszym krokiem zawsze jest jednak wybranie samych kierunków doszkalania. Obecnie najciekawsze opcje, to:

  • Branża IT – dające duże możliwości, jednak często bardzo drogie i wymagające sporego zaangażowania.
  • Branża budowlana – w cenie są specjaliści obsługujący maszyny i pojazdy specjalistyczne, dlatego bardzo popularne są opcje takie, jak kurs koparko-ładowarki, walca czy zagęszczarki.
  • Branża transportowa – ciągle istnieje deficyt zawodowych kierowców i to w zasadzie wszystkich kategorii, choć najbardziej w cenie są osoby posiadające uprawnienia C, CE i D.

Oczywiście na rynku brakuje też wielu innych fachowców. O pracę nie muszą się martwić elektrycy, operatorzy wózków widłowych czy spawacze – na których kursy można znaleźć pod tym linkiem https://www.kursylektor.pl/kursy-na-spawacza.html. Nie brakuje też pracy w innych, mniej technicznych zawodach – chociażby medycznych.

Oczywiście ostateczny wybór kierunku przekwalifikowania się powinien zależeć też od własnych predyspozycji. Często zaleca się też szukanie branż pokrewnych, co pozwoli na wykorzystanie już wcześniej zdobytego doświadczenia. W każdej sytuacji duży wpływ ma też wspomniany dobór naprawdę dobrego szkolenia – warto wiedzieć, że decydując się na kurs spawacza, kierowcy, operatora czy kurs na koparkę od kursylektor.pl, masz gwarancję wysokiego poziomu i dobrego przygotowania do egzaminów państwowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj