Szukanie sposobów na obniżkę rachunków za gaz przez firmy nie powinno nikogo dziwić. W końcu przecież żaden przedsiębiorca nie chciałby płacić za media więcej niż to faktycznie konieczne. Czy jednak realnie da się uzyskać zauważalne korzyści w tym zakresie? Sprawdźmy!

Gaz dla firm – jak szukać oszczędności?

Mimo że nikt nie lubi płacić za gaz więcej niż potrzeba, to wiele firm niezbyt aktywnie poszukuje rozwiązań w tym zakresie. Często wynika to niestety z błędnego przekonania, że niewiele można zrobić z wysokością opłat, a realne efekty dają tylko bardzo duże i drogie inwestycje. Tymczasem fakty pokazują co innego. Przede wszystkim wiele działań skutkujących obniżeniem wysokości wydatków można wykonać bez ponoszenia realnych kosztów. Co więcej, nierzadko nawet duże inwestycje w praktyce zwracają się bardzo szybko. Dlatego też z pewnością warto bliżej zainteresować się różnymi sposobami na ograniczenie kosztów błękitnego paliwa. A jakie mamy możliwości w tym zakresie?

Gaz dla przedsiębiorstwa – jak zmniejszyć jego zużycie?

Jak ograniczyć wysokość faktur za gaz ziemny dla firm? Przede wszystkim warto różnymi sposobami zmniejszyć zużycie tego paliwa. Sposobów na to jest wbrew pozorom całkiem sporo:

  • Ograniczenie ogrzewania – poprzez utrzymywanie rozsądnej temperatury w pomieszczeniach, jej automatyczną regulację czy też rezygnację z grzania nieużywanych przestrzeni i zwrócenie uwagi na ograniczenie strat ciepła.

  • Wprowadzenie nowoczesnych technologii grzewczych – takich jak chociażby kogeneracja, która zdecydowanie poprawia wydajność generując jednocześnie ciepło i prąd.

  • Termoizolacja – czyli lepsze ocieplenie ścian i dachów budynków oraz zastosowanie szczelnych okien i drzwi.

  • Zastosowanie bardziej wydajnych maszyn – w których przypadku zużycie energii będzie mniejsze.

Co jasne, zakres i efektywność wspomnianych działań zależeć będzie od obecnej sytuacji przedsiębiorstwa, a największe oszczędności mogą uzyskać podmioty korzystające ze starych budynków i technologii. Doskonałym przykładem w takiej sytuacji będzie np. zamienienie starych pieców węglowych systemami skojarzonymi, wytwarzającymi zarówno prąd, jak i ciepło użytkowe. Oczywiście konieczne w tym przypadku wykonać trzeba przyłącze gazowe, jednak jego koszt nie jest wysoki.

Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego – sposób na obniżenie ceny?

Doskonałym uzupełnieniem działań ograniczających zużycie błękitnego paliwa, jest też zmiana sprzedawcy gazu, np. zmiana sprzedawcy gazu na EWE. Obecnie na krok taki może zdecydować się każdy przedsiębiorca, a jego opłacalność zależy od warunków podpisanej umowy. Co warte podkreślenia, w tym przypadku zyskać można na kilka sposobów:

  • Uzyskując niższą cenę na samo paliwo.

  • Otrzymując gwarancję stałych kosztów jednostkowych lub wsparcia w uzyskiwaniu najniższych cen.

  • Przechodząc na korzystniejsze zasady rozliczeń finansowych.

  • Otrzymując dodatkowe benefity dla firmy lub pracowników.

Oczywiście kluczowym problemem jest w tym przypadku znalezienie takiego podmiotu, który zaoferuje najtańszy gaz dla firm. Co jasne, aby to osiągnąć, należy po prostu rozesłać zapytania do różnych przedsiębiorstw lub też zbierać i porównywać napływające oferty handlowe. W końcu pamiętać przy tym należy, że tylko dobry sprzedawca gazu dla firm (https://www.ewe.pl/dla-biznesu/gaz-ziemny) będzie gwarancją czerpania naprawdę poważnych korzyści ze współpracy.

Jak więc widać, ograniczenie wydatków na zakup gazu ziemnego przez przedsiębiorstwa wcale nie jest takie trudne. Wymaga to jednak poważnego podejścia do tematu, zapoznania się z dostępnymi rozwiązaniami i wdrożenie tych najkorzystniejszych.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: sutlafk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj